LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Më ndëshkuan që t’më përgjysmojnë zërin”/ Berisha rrëfen skemat për ndarjen e Kosovës

1 Dhjetor 2021, 17:09, Politikë CNA
“Më ndëshkuan që t’më përgjysmojnë

Lideri historik, Sali Berisha deklaroi se një nga çështjet për të cilat ka ngritur ashpër zërin, ka qenë edhe plani për ndarjen e Kosovës.

Ai tha se janë përpjekur ta ndëshkojnë në mënyrë që t?i përgjysmonin zërin, por ky zë tashmë do të jetë më i fortë se kurrë.

“Në 1990 ku u themelua PD, një nga dy shkaqet themelore që qëndrova ishte Kosova. I bindur se kjo parti duhet të ishte e interesit kombëtar. Në 22 dhjetor shpalla yllin kombëtar, çështjen kombëtare.

Në 20 maj të vitit 2021 ishte përsëri çështja kombëtare një nga ata që më bëri të mos largohesha. Në këto 8 vite kisha mbrojtur çështjen kombëtare siç e gjykoja unë. Në 2019, kur po qarkullonin hartat e ndarjes së Kosovës, Vuçiçi me aleatët kishin bindur kancelaritë që të gjithë ishin dakord me këtë plan. 

Në këtë unë ndërhyra fort, u përpoqën t?më bindnin. Pse do bëhej pazar me tokat tona? Më ndëshkuan që t?ma përgjysmojnë zërin. Do kthehem për ta bërë dhe më të fortë zërin”, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga