LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Udhëtim si në legjenda”/ Berisha: Kjo është arsyeja pse në Tropojë ndihem gjysëm qiellor e gjysëm tokësor

1 Dhjetor 2021, 15:52, Politikë CNA
“Udhëtim si në legjenda”/ Berisha: Kjo është

Ish kryeministri Sali Berisha ka zbritur Foltoren në Tropojë, ku mbështetja e demokratëve ka qenë e zjarrtë.

Në fjalën e tij, teksa shprehu emocione që ndodhej në vendlindjen e tij, Berisha tregoi edhe arsyen se pse udhëtimi i tij ishte si në legjenda. Ai theksoi se veriorët kanë qenë ata që kanë derdhur gjak për të mirën e vendit.

?Unë isha me fat që linda në Malësi të Gjakovës. Më vonë, luftrat e bëra ndaj popullit të gjithë botës, më vonë zbulova se kombi shqiptar me të vërtetën absolute rilindi nga kanunu dhe jo nga universitetet apo librat. Ata të cilët deformojnë historinë, shkelin mbi gjakun e shqiptarëve, që ranë se ishin të pavdekshëm, ata shkruan me gjakun e tyre ndërgjegjeën kombëtare. Këto e bëjnë udhëtimin tim në Tropojë si udhëtim në legjendë, gjysëm qiellor dhe gjysëm tokësor.

8 vite me rradhë Shqipëria ka kaluar nga një rekord i zi në një rekord tjetër të zi. Në tetë vite, veriu i shqipërisë u diskriminua më shumë. Kujtoni pak përvecc asfaltimit të 10 km rrugë të cilat kishin edhe stabilizatin në rrugën Bajram Curri valbonë, nuk kishte asnjë investim?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga