LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha paralajmëron për 11 dhjetorin/ 100 herë më të fuqishëm se në ’97-ën

1 Dhjetor 2021, 16:13, Politikë CNA
Berisha paralajmëron për 11 dhjetorin/ 100 herë më të

Lideri historik, Sali Berisha teksa falenderoi demokratët e Tropojës për firmat dhe mbështetjen e Kuvendit të 11 dhjetorit, ai u ndal edhe tek rikthimi i tij në politikë.

Berisha theksoi se kjo gjë nuk ka lidhje me vendimin  e DASH për ta shpallur atë non grata, pasi ajo çështje po ndiqet në rrugë ligjore ndërsa PD kishte nevojë për një rithemelim  dhe rikthimin e pluralizmit në vend.

?Jemi pranë një ngjarje historike të rithemelimit të PD me firmat e anëtarëve të saj. Udhëheqja është marrë peng i shumëfishtë. Rithemelimi i pluralizmit se pa një PD të fortë nuk ka pluralizëm. Ky është 11 dhjetori. Falenderoj anëtarët e rrethit të Malësisë së Gjakovës për firmat e tyre.

E para që do të realizoj, do jemi të vërtetë, opozitarë të vërtetë. Viti 1997 humbëm zgjedhjet, shumë njerëz u larguan. Pjetër Arbnori u fut në grevë urie. Opozitën e nisëm me sakrifica sublime. Unë dilja e mbaja fjalim sikur ishin 5 mijë veta. Por  çfarë ishim ne? Ne ishim të vërtetë. 

Kjo na doli shumë shpejt faktor në zhvillimet politike. Në 11 dhjetor bëhemi të vërtetë dhe 100 herë më të fuqishëm se viti ?97. Pse Sali Berisha u angazhua tani dhe jo më parë?

 Kërkoj falje që në 2017 kur i kërkova peng kryetarit të japë dorëheqjen, më tha jo. Unë duhet të hiqja dorë nga vendimi im dhe t?I thoja tani do ketë garë. Nuk e bëra këtë. A ka lidhje kjo me masën që ka marrë ndaj meje DASH? Jo, absolutisht jo. Në mënyrë të papritur Blinken njoftoi se më kishte shpallur non grata. Pas dy orësh I bëra një letër ku I thashë se është vepër e Ramës e Soros.

 Por pastaj mendova gjatë cilën rrugë do të ndiqja. Mund të kërkoja ndihmë për të hequr atë vendim, por se bëra. Diçka që askush nuk ka një provë për atë. Më cënoi identitetin dhe e çova në gjykatë për shpifje. Do ta bëj deri në fund në rrugë ligjore. Vendosa të bëj transparencë?, tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga