LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpallja non grata e Berishës/ Basha si peng i ndërkombëtarëve

30 Nëntor 2021, 18:43, Politikë CNA
Shpallja non grata e Berishës/ Basha si peng i

Kreu i PD Lulzim Basha, ndonëse drejton një pari opozitare, ai sërish nuk ka asnjë pavarësi në vendimet e tij, duke u ktheyr në një peng të ndërkombëtarëve.

Në një intervistë për ABC News, Basha është pyetur nëse ka kërkuar prova për korrupsionin e Berishës, por Basha e ka shmangur përgjigjen, duke u justifikuar se nuk do të komentojë vendimet e DASH.

?Asgjë që ka të bëjë me vendimin s?mund të jenë pjesë e komenteve të mia. Sa i takon vendimit janë pyetje që duhet tja drejtojë atyre që e kanë shpallur vendimin dhe jo kryetarit të PD. Kam marrë një vendim mbi një komunikim të vazhdueshëm me zyrtarë të qeverisë amerikane, por s?kam ndërmend të komentoj këtë vendim aq më tepër vendimet mbi atë vendim që janë marrë. Përgjegjësia e PD është të përballet me regjimin dhe jo të qëndrojë me lakun që na i lidh këmbët. Që nga shpallja non grata dhe deri te qëndrimet e qeverisë amerikane, janë faktet aty, janë qëndrimet, mbi këto qëndrime kryetari i pd duhet të merrte vendimin që është marrë?, tha ai.

Departamenti Amerikan i Shtetit e shpalli person të padëshiruar ish-Kryeministrin Sali Berisha dhe familjen e tij, me akuzat se ka minuar demokracinë në vend./CNA.al

Lajmet e fundit nga