LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vettingu në politikë/ Mazhoranca e gatshme për dialog, zbardhet kushti

30 Nëntor 2021, 15:04, Politikë CNA
Vettingu në politikë/ Mazhoranca e gatshme për dialog, zbardhet

Vettingu në politikë, një mga pikat e propozuara dhe të kërkuara me ngulm nga Lulzim Basha, mesa duket kanë nisur të merren në konsideratë nga ana e mazhorancës.

Deputeti i PS, Arben Pëllumbi në një intervistë për Klan Neës tregon gatishmërinë për të biseduar me opozitën për këtë propozim, por me një kusht.

?Kemi qenë gjithmonë dakord për të bashkëpunuar me Partinë Demokratike. Politikanët e kanë një vetting të tyre, por ne do të shikojmë, do të gjykojmë, do ta analizojmë propozimin e Partisë Demokratike, në rast se kjo ndihmon realisht në të ardhem e përbashkët europiane ne do të jemi të gatshëm të bisedojmë?, tha ai.

Si anëtar i një prej komisioneve hetimore që është ngritur me kërkesë të PD, Pëllumbi nuk e sheh si dështim faktin që më shumë se sa ?hetime?, në mbledhje janë bërë debate.

?Komisionet hetimore nuk janë as gjykatë, as prokurori që të nxjerrin fajtor. Ne duam të shikojmë a ka pasur një mungesë ligjshmërie, legjislacioni, dhe mund të bëjmë rekomandime. Komisionet janë më shumë një element politik?, tha Pëllumbi./CNA.al

Lajmet e fundit nga