LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar/ Basha krenohet me vendimin e tij

30 Nëntor 2021, 18:25, Politikë CNA
Përjashtimi i Berishës nga grupi parlamentar/ Basha krenohet me

Kreu i PD Lulzm Basha u shpreh se vendimi i tij për përjashtimin e grupi parlamentar i Berishës ishte vendimi i drejtë.

Në një intervistë për emisionin ?Radari Informativ? me Jonida Shehun në ABC Neës, Basha deklaroi se nuk do pështyjë mbi bashkëpunimin që ka pasur me ish kryeministrin, por thekson se nuk diskuton vendimin e DASH.

?Nëse referohemi vendimit të DASH qëndrimi im mbetet i njëjtë. Se si jemi ndjerë personalisht është tjetër gjë. Vendimi është marrë pas një seri ngjarjesh dhe pozitës ku u vu PD si një forcë politike.

Interesi as i Berishës as i Bashës me një vendim non grata nuk do prevalojë mbi interesat e demokratëve dhe interesat e PD që është alternativa e vetme e këtij pushteti të korruptuar.

Bindja ime në lidhje me vendimin që kam marrë, kam marrë vendimin më të ështirë por më të drejtë. Do ishte më e lehtë të merrja vendime të tjera por këto do shkonin në dëm të demokratëve.

Unë kam marrë vendimin me kostot më të larta pesonale. Unë nuk kam ndërmend të pështyj mbi 16 vite bashkëpunim me Sali Berishën. Sigurisht kemi pasur arritje të jashtëzakonshme për Shqipërinë. Nuk ndryshon as diskursi as bindja ime, por ajo që ka ndryshuar është partneri strategjik që është SHBA?, tha Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga