LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse duhet të ndërroni patjetër rrobat pasi ktheheni nga puna?

29 Nëntor 2021, 17:59, Lifestyle CNA
Pse duhet të ndërroni patjetër rrobat pasi ktheheni nga puna?

Kur më në fund kthehesh në shtëpi pas një dite të ngarkuar në punë, shpesh je aq i rraskapitur sa thjesht nuk ke energji për të ndërruar as rrobat. Por rezulton se ky zakon nuk është edhe aq i padëmshëm në fund të fundit, dhe përfundimisht mund të prishë shëndetin dhe pamjen tuaj.

Xhinset tuaja të preferuara të ngushta me siguri mund t’ju bëjnë të dukeni mahnitëse, por nëse nuk i hiqni ato kur të ktheheni në shtëpi, nuk do t’i bëjnë asnjë favor shëndetit tuaj. Rrobat që veshim kur dalim janë shumë më të ngushta se ato të rehatshme në shtëpi dhe mund të ndikojnë negativisht në qarkullimin tuaj të gjakut. Veshjet kufizuese mund të ngadalësojnë rrjedhën e gjakut dhe nëse i vishni vazhdimisht mund të dëmtojnë venat tuaja.

Ndonëse nuk mund të sëmureni thjesht duke qëndruar me të njëjtat rroba gjatë gjithë ditës, ekziston ende mundësia që të sillni mikrobe në shtëpinë tuaj që mund të shkaktojnë infeksione të ndryshme. Disa nga këto baktere përfshijnë Acinetobacter që shkakton infeksione të frymëmarrjes dhe Staphylococcus aureus që mund të shkaktojë inflamacion në pjesë të ndryshme të trupit dhe që është rezistent ndaj shumë ilaçeve.

Nëse keni puçrra të bezdisshme në shpatulla ose në shpinë, mund të dëshironi të shikoni më nga afër mënyrën e veshjes. Ndërsa rrobat e bëra nga pëlhura sintetike mund të duken tërheqëse, ato nuk e lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe bllokojnë nxehtësinë kundër trupit, duke shkaktuar këputje.

Një arsye tjetër për puçrrat në qafë ose gjoks mund të jetë zakoni juaj për të qëndruar merrobat e palestrës pasi të ktheheni në shtëpi. Veshjet atletike janë të dizajnuara për t’ju bërë të ndiheni mirë gjatë stërvitjes, por nëse nuk i hiqni pas përfundimit të seancës së palestrës, mund të çojë në bllokimin e poreve dhe pikat e zeza.

Rrobat e ngushta që shtyjnë në belin tuaj mund të shkaktojnë probleme shëndetësore që shkojnë shumë përtej shqetësimit. Rrobat që bëjnë presion në bark mund të shkaktojnë probleme të ndryshme të tretjes, duke përfshirë refluksin e acidit, një nga ankesat më të zakonshme të zorrëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga