LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Virusi Omicron, varianti i ri Covid/ Alimehmeti qetëson qytetarët

29 Nëntor 2021, 13:37, Lifestyle CNA

Eksperti i njohur, Ilir Alimehmeti ka qetësuar qytetarët në lidhje me qarkullimin e virusit Omicron.

Në një dalje mediatike Alimehmeti ka thënë se bazuar në gjetjet e dokumentuara në Afrikë dhe në disa shtete të Europës ku është zbuluar prania e variantit Omicron, dëshmohet për një virus më të butë klinikisht sesa varianti qarkullues Delta.

Sipas tij është ende shumë herët për të konsideruar virusin një kërcënim botëror për aq kohë sa ai nuk shkakton sëmundje të rënda.

Ndër të tjera Alimehmeti është pyetur për rrritjen e numrit të shtrimeve në spitale me Covid edhe ata që janë vaksinuar.

Por, sipas tij, problemi duhet parë tek metodologjia, faktori kohë dhe përzgjedhja e vaksinave sipas targetgrupeve duke mos përjashtuar edhe mënyrën e ruajtjes së vaksinës Pfizer në zinxhirin ftohës.

Lajmet e fundit nga