LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Humbi betejën me sëmundjen e rëndë/ Ndahet nga jeta stilisti i njohur

29 Nëntor 2021, 11:17, Lifestyle CNA
Humbi betejën me sëmundjen e rëndë/ Ndahet nga jeta stilisti

Stilisti amerikan Virgil Abloh është ndarë nga jeta në moshën 41-vjeçare pas betejës së heshtur me një sëmundje të rëndë. Ai ishte afrikano-amerikani i parë që u bë drejtor artistik i një shtëpie franceze të modës kur mori drejtimin e Louis Vuitton. Abloh ishte gjithashtu CEO dhe themeluesi i Off-White, një shtëpi e modës me qendër në Milano.

Lajmi për vdekjen e Abloh u shpërnda në llogarinë e tij zyrtare në Instagram, ku në një deklaratë shkruhej:

?Jemi të shkatërruar të njoftojmë vdekjen e të dashurit tonë Virgil Abloh, një baba, bashkëshort, bir, vëlla dhe mik jashtëzakonisht të përkushtuar.

Ai ka lënë pas gruan e tij të dashur Shannon Abloh, fëmijët e tij Lowe Abloh dhe Grey Abloh, motrën e tij Edwina Abloh, prindërit e tij Nee dhe Eunice Abloh dhe shumë miq dhe kolegë të dashur”.

Për më shumë se dy vjet, Virgil luftoi me guxim një formë të rrallë, agresive të kancerit, angiosarkoma kardiake. Ai zgjodhi ta duronte betejën e tij privatisht që nga diagnoza e tij në 2019, duke iu nënshtruar trajtimeve të shumta sfiduese, të gjitha ndërsa drejtonte disa institucione të rëndësishme që përfshijnë modën, artin dhe kulturën./CNA.al

Lajmet e fundit nga