LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

63% e zviceranëve “pro” referendumit të Green Pass/ Erion Dasho mesazh qytetarëve

28 Nëntor 2021, 21:44, Lifestyle CNA
63% e zviceranëve “pro” referendumit të Green Pass/ Erion

Teksa vala e katërt e pandemisë së Covid 19 po detyron shtetet të vendosin kufizime të rrepta për të pavaksinuarit, pasaporta e vaksinave ka gjetur mbështetje në shumë vende të Europës.

E fundit ka qenë Zvicra, ku të paktën 63 për qind e zviceranëve votuan ?pro? në referendumin për ligjin që parashikon futjen e certifikatës antiCovid-19.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, i cili duke e vlerësuar këtë vendim në syrin e eksperit, shkruan se “Nëse unë vaksinohem, duke mbrojtur veten dhe të tjerët, kam të drejtë që shoqëria të më mbrojë!”

REFERENDUMI I GREEN PASS-IT

Zvicra, një nga vendet më demokratike, ku çdo vendim i qeverisë apo edhe ligj votohet në referendum kur këtë e kërkojnë qytetarët, miraton me shumicë dërrmuese planin e qeverisë për të kontrolluar COVID-in.

Një nga temat kryesore të referendumit ishte pasaporta e gjelbër, të cilën me sa duket, qytetarët zviceranë e kanë mbështetur. Logjika është e qartë: “Nëse unë vaksinohem, duke mbrojtur veten dhe të tjerët, kam të drejtë që shoqëria të më mbrojë!”

Parimi “liria jote mbaron aty ku fillon liria ime” në veprim…

 

Lajmet e fundit nga