LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mutacioni i ri shqetësoi OBSH-në/ Alimehmeti qetëson qytetarët: S’ka vend për panik

29 Nëntor 2021, 20:12, Lifestyle CNA
Mutacioni i ri shqetësoi OBSH-në/ Alimehmeti qetëson

Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, e ka klasifikuar si ?shqetësues? variantin e ri të Covid (Omicron) të shfaqur në pjesën jugore të Afrikës.

Sipas OBSH ky variant është më ngjitës ose shkakton ecuri të rëndë të sëmundjes Covid-19, ndërsa u bëri thirrje shtetev të kufizojnë lëvizjen.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe mjeku epidemiolog Ilri Alimehmeti.

Në një reagim në rrjetet sociale, ai shprehet se ?alarmi? i ngritur nga OBSH është I tepër, pasi deri tani janë vetëm 156 raste në të gjithë botën.

?Deri tani vetëm 156 raste me Omicron në të gjithë botën!

Të gjitha raste asimptomatike ose të lehta!

Akoma nuk e kuptoj pse u “shqetësua” brenda 48 orëve OBSH-ja!

Presim… pa panik!?/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga