LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do shtrëngohen masat anti-Covid?/ Bino: Rrezikohemi nga shfaqja e varianteve të reja

29 Nëntor 2021, 19:30, Lifestyle CNA
A do shtrëngohen masat anti-Covid?/ Bino: Rrezikohemi nga shfaqja e

Shefja e Epidemiologjisë dhe Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë.

Në një intervistë për ABC neës, ajo është shprehur që qytetarët nuk po i zbatojnë masat anti-Covid.

Ajo u bëri thirrje organeve ligjzbatuese të jenë më të vëmendshëm ndaj qytetarëve që nuk zbatojnë masat.

Mosbatimi i masave dhe mosvaksinimi sipas Binos mund të sjellin shfaqjen e mutacioneve të reja të COVID.

?Ne i kemi masat duhet vetëm ti zbatojmë, të gjitha masat janë në fuqi. Organet ligjzbatuese duhet të jenë më të vëmendshëm, ne i kemi të gjitha masat si kemi hequr as për të vaksinuarit siç kanë bërë disa vende. Ne i kemi masat në dyqane supermarkete, në autobuse, i kemi masat për vaksinimin e administratës të studentëve, ne i kemi masat por s?i zbatojmë. 

Është e rëndësishme kjo pjesë, njerëzit duhet të kenë pak besim. Njerëzit janë lodhur nga zbatimi i masave dhe u duk se me verën, me uljen e rasteve, kemi më pak zbatim masash. Popullata s?po vaksinohet më me ritme të shpejta dhe nga ana tjetër moszbatimi i masave. Këto mund të sjellin dhe shfaqjen e mutacioneve të reja. Gjithsecili është përgjegjës në këtë pandemi?, tha Bino.

 

Lajmet e fundit nga