LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

109-vjetori i Pavarësisë/ Mbahet ceremonia e ngritjes së flamurit në Vlorë, të pranishëm Rama, Meta dhe Nikolla

28 Nëntor 2021, 09:22, Aktualitet CNA
109-vjetori i Pavarësisë/ Mbahet ceremonia e ngritjes së flamurit

Sot, në 28 nëntor, kur Shqipëria feston 109- vite nga krijimi i shtetit, është mbajtur ceremonia e ngritjes së flamurit në Vlorë.

Meta e Rama kanë marrë pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit, më pas kanë zhvilluar homazhe dhe kanë vendosur kurora me lule në monumentin e Pavarësisë.

E pranishme ishte dhe kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, si dhe drejtues lokalë.

28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur.

Festime pati jo vetëm në Vlorë, Tiranë por edhe qytete të tjera me pjesëmarrjen e shumë shqiptarëve nga Kosova dhe treva të tjera.

Për shkak të tërmetit në vitin 2019 të 26 nëntorit që mori jetën e 51 qytetarëve dhe për shkak të pandemisë së Covid 19 dy vitet e fundit, për të tretin vit radhazi festimet dhe shumë aktivitete të tjera kanë qenë të kufizuara./CNA.al

Lajmet e fundit nga