LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Gëzuar Pavarësimin e Shqipërisë”/ Artan Fuga jep mesazhin e fortë

28 Nëntor 2021, 09:34, Aktualitet CNA
“Gëzuar Pavarësimin e Shqipërisë”/ Artan Fuga

Akademiku dhe profesori Artan Fuga, në 109 vjetorin e Pavarësisë, ka uruar shqipatrë si dhe ka dhënë një mesazh të fortë.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Fuga shkruan se nëse albanologjia vazhdon me dogmat staliniste dhe sllavo ruse apo të armiqve të Shqipërisë, se gjoja kombi shqiptar u krijua vetëm në shekullin e 19-të, do ta konsideronte si shkencë tradhtare.

?Gëzuar pjesëmarrës në këtë faqe, disa qindra mijë, për ditën e Pavarësimit të Shqipërisë nga pushtimi osman!

Sepse aq mban kjo ditë!

Shtetin shqiptar kombëtar dhe kombin politik shqiptar e themeloi Gjergj Kastrioti!

Nëse e famshmja albanologji vazhdon me dogmat staliniste dhe sllavo-ruse, apo të armiqve të Shqipërisë, se gjoja kombi shqiptar u krijua vetëm në shekullin e 19-të, unë do ta konsideroja atë për rjedhojë një “shkencë” tradhtare!

Një albanologji antishqiptare!

Vazhdojmë japim çmime për “studime” për Skënderbeun që e quajnë thjesht një luftëtar me shpatë në dorë!

Gëzuar!?, shkruan Fuga./ CNA.al

Lajmet e fundit nga