LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Letra e Zeldin ndaj Blinken/ Robert Papa: Kongresmeni do insistoj për një përgjigje nga DASH

27 Nëntor 2021, 15:06, Aktualitet CNA
Letra e Zeldin ndaj Blinken/ Robert Papa: Kongresmeni do insistoj për

Gazetari nga SHBA Robert Papa ka komentuar kërkesën e përsëritur e kongresmenit Lee Zeldin ndaj sekretarit të shtetit Antony Blinken, i cili i ka kërkuar shpjegime për procesin që ka ndjekur departamenti i shtetit për vendimin e marrë ndaj Berishës.

Në një inetrvistë për MCN, Papa u shpreh se sipas letrave të bërë publike, ka një përgjigje për zotin Zeldin që më 22 qershor, por kongresmeni insiston sërish për një përgjigje nga Departamenti i Shtetit.

?Zeldin i është thanë hajde shikoje dosjen, por letra që i është dhënë ka një përgjigje të mefshtë. Ka vetëm një detaj, informacionet mund të jenë të klasifikuara dhe të deklasifkuara, mund të ketë informacion sekret që mund të akuzoj Berishën për korrupsion, por edhe sikur të jetë kongresmeni Zilden është një person i njohur dhe duhet ti jepej përgjigje, por kongresi është i detyruar të përgjigjet. Blinken nuk ka denjuar të përgjigjet?, tha ai.

Sipas gazetarit Papa, dosja në fjalë nuk është dosje e FBI por një dënim juridik i cili duhet ti jepej një kongresmeni si Lee Zeldin, i cili në të ardhmen pretendon të jetë edhe Guvernator i Neë Jorkut.

?Nga ana e tij, Zeldin do të vazhdoj të ushtroj presion dhe do ti dal deri në fund kësaj kërkese. Problemi është se kjo nuk është ndonjë dosje e FBI, por një vendim politik, dënim politik dhe gjërat janë të mjegullta këtu, nuk ka asgjë konkrete për vendimi ndaj Berishës. Zeldin është një figurë e fortë, mund të jetë guvernator i Neë Jorkut, dhe ai do të luftoj për ta parë atë dosje?, tha Papa./CNA.al

Lajmet e fundit nga