LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Raporti/ Situata e Covid në SHBA sot, Ditën e Falenderimeve, krahasuar me vitin e kaluar

26 Nëntor 2021, 15:59, Lifestyle CNA
Raporti/ Situata e Covid në SHBA sot, Ditën e Falenderimeve, krahasuar

Në vitin 2020, Dita e Falënderimeve ishte një moment kyç që vuri në lëvizje valën – dhe këtë vit, rastet po rriten përsëri.

Pikat e nxehta aktuale të Covid përfshijnë shtetet veriore si Minesota, Kolorado dhe Vermont, nga moti i ftohtë qe po luan një rol në përhapjen e virusit.

Por ekspertët thonë se një rritje e dimrit në vitin 2021 nuk ka gjasa të jetë aq shkatërruese sa ishte vitin e kaluar për shkak të vaksinimeve të përhapura dhe vaksinave përforcuese.

Për t’u mbledhur në mënyrë të sigurt për festat, ekspertët thanë për DailyMail.com se ata rekomandojnë vaksinimin, përdorimin e testeve, veshjen e maskave me cilësi të lartë gjatë udhëtimit dhe ruajtjen e ndërgjegjësimit për matjet e Covid në komunitetin e dikujt.

Ata gjithashtu sugjerojnë që të gjithë të marrin vaksina përforcuese – madje edhe të rinjtë pa kushte ekzistuese shëndetësore – si një mënyrë për të ulur rrezikun e infeksionit, si dhe transmetimin e koronavirusit.

Nëntori 2020 shënoi fillimin e një rritjeje shkatërruese Covid në SHBA.

Rastet u rritën ndjeshëm gjatë atij muaji, me një mesatare prej 170,000 rastesh të reja të regjistruara çdo ditë në javën që çon në vetë Ditën e Falënderimeve.

“Në nëntor 2021, “ne jemi në një vend shumë më të mirë, thjesht sepse kemi vaksina”, tha për DailyMail.com Dr Ali Mokdad, një epidemiolog me Institutin për Metrikën dhe Vlerësimin e Shëndetit të Universitetit të Uashingtonit.

Vendi po raporton rreth 95,000 raste të reja në ditë që nga 23 nëntori, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Kjo është rreth 45 për qind më e ulët se norma e rasteve të reja kombëtare të vitit të kaluar./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga