LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga resortet, hotelet, tek Aeroporti dhe Porti i Vlorës/ Zbardhen vendimet e KKT

25 Nëntor 2021, 11:33, Aktualitet CNA
Nga resortet, hotelet, tek Aeroporti dhe Porti i Vlorës/ Zbardhen vendimet

Këshilli Kombëtar i Territorit  ka miratuar një lejesh për projekte dhe ndërtime.

Që nga turizmi, energjitika apo edhe transporti, KKT, u ka dhënë ?ok? dhe ka hapur dritën jeshile, për 29 projekte.

Disa prej projekteve janë në zonën e Vlorës.

Përmendim këtu dhënien e lejes për zhvillimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Vlorës, leje Zhvillimi për objektin: ?Porti turistik i jahteve ?Marina Vlorë?, në Portin e Vlorës, Bashkia Vlorë?, me subjekt zhvillues shoqërinë koncesionare ?Marina Vlorë? si dhe leje ndërtimi Infrastrukture për objektin: ?Porti turistik i jahteve ?Marina Vlorë?, Faza 1, në Portin e Vlorës, Bashkia Vlorë?, me subjekt zhvillues shoqërinë koncesionare ?Marina Vlorë?.

Një tjetër leje e miratuar ishte ajo për ndërtimin e Linjës 400 kv Shqipëri ? Maqedoni e Veriut projekt i Operatorit të Sistemit të Transmetimit.

Jo, pak, por 11 leje ndërtimi dhe zhvillimi janë miratuar  për ndërtimin e restorteve turistike nga Jugu në Veri.

Konkretisht leje ndërtimi është dhënë për resort në Himarë, për hotel në shëtitoren e Qeparos, hotel në Borsh, kompleks rezidencial në Himarë dhe hotel në Dhërmi.

KKT gjithashtu ka miratur leje zhvillimi për objektin: ?Kompleksi kodër ? vila, me funksion struktura banimi 2 ? 3 kate, me 1 kat nëntokë, me vendodhje në Potam, Bashkia Himarë?, leje zhvillimi për objektin: ?Hotel Tiara?, me vendndodhje në Bashkinë Durrës, leje zhvillimi për objektin: ?Strukturë hoteliere 4 dhe 6 kate, me 2 kate nëntokë?, me vendndodhje në Bashkinë Sarandë, leje zhvillimi për objektin: ?Objekt hoteleri dhe shërbime 5 Kate?, me vendndodhje në Orikum, leje ndërtimi për objektin: ?Objekt hoteleri dhe shërbime 4 kate, me 2 kate parkimi nëntokë?, me vendndodhje në Bashkinë Vlorë, si dhe leje ndërtimi për objektin: ?Resort Agro-Turizmi ?Buni i Bajraktarit?, me vendndodhje në Bashkinë Malësi e Madhe?.

Vendimet e miratuara në KKT

 

Lajmet e fundit nga