LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kreu i Fondit Shqiptaro-Amerikan/ Ambasada e SHBA në Tiranë qendron në anën e duhur

24 Nëntor 2021, 21:11, Aktualitet CNA

Biznesmeni shqiptaro-amerikan Michael Granoff, në një intervistë për ?Noë? me Erla Mëhillin, ka folur për marrëdhënien ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj amerikane.

?Gjatë këtij udhëtimi kam kaluar kohë me ambasadoren Kim, me shumicën e njerëzve në qeveri dhe perceptimi im i marrëdhënies është që në fakt është goxha e mirë. Mendoj se ka shumë bashkëpunim. Ka shumë bashkëpunim që e shihni, ka disa bashkëpunime që nuk i shihni. Ndaj, mendoj se në tërësi është marrëdhënie goxha e shëndoshë. Tani, mos harroni që marrëdhënie e shëndoshë nuk do të thotë që të gjithë bien dakord për gjithçka.

Natyra e marrëdhënies është si juaja me motrën tuaj, apo vëllain tuaj. Mund ta doni si vëlla apo motër, por nuk do të thotë që bini dakord për çdo gjë. Kjo është e vërtetë edhe ndërmjet dy vendeve. Pra, a ka probleme e gjëra që duhen trajtuar? Sigurisht që ka. Por, përshtypja ime është që kjo marrëdhënie ka baza të shëndosha, duket e qëndrueshme, duket se ka shumë komunikim. Mendoj se kjo është gjë e mirë për Shtetet e Bashkuara, mendoj se është gjë e mirë për Shqipërinë? , tha ai.

Duke dolur më tej, ai u pyet dhe për ndërhyrjen e ambasadorëve në çështjet e vendit tonë.

?U them shpesh njerëzve se të jesh ambasador i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri nuk është e njëjta gjë si të jesh ambasador në një sërë vendesh të tjera. Pasi u drejtohen pyetje për gjëra të cilat nuk u kërkohen ambasadorëve të tjerë. Keni të drejtë. U drejtohen pyetje në lidhje me probleme të politikës së brendshme. Zakonisht nuk përfshihen në vështrimin paraprak të ambasadorëve. Të jesh këtu është përvojë interesante. Dhe, mendoj se mua më drejtojnë shpeshherë pyetje nga më të ndryshmet. Njerëz si ju, mirë? Që nuk janë domosdoshmërish brenda sferës së asaj që po bëni me këtë apo atë projekt? Tërë këto gjëra. Ndaj, mendoj se thelbi është që, njerëzit në udhëheqje të përcaktojnë përparësitë dhe të vendosin se çfarë është e rëndësishme, çfarë duhet të bëjnë dhe të përqendrohen në këto gjëra. Mendoj se më së shumti e bëjnë këtë. Mendoj se më së shumti ambasadorët amerikanë, dhe delegacioni i SHBA këtu, bëjnë një punë goxha të mirë, duke qëndruar në anën e duhur të gjërave.?/CNA.al

Lajmet e fundit nga