LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si ta lexojmë trimërimin e Lulzim Bashës

20 Nëntor 2021, 11:19, Opinione CNA

Ditët e fundit, kryetari ende në detyrë i PD Lulzim Basha  është shfaqur i trimëruar. Me tone të ngritura, me zë të ashpër, që nga e hëna në Parlament, Lulzim Basha dha shenja se ishte bërë trim.

Janë ato momentet e zakonshme kur ai bërtet dhe ulëret, duke dashur të tregojë forcë. Për më tepër edhe Edi Rama i hedh një grusht me miza, sidomos kur i zgjat seancat nga 48 orë, thjesht dhe vetëm që të përballet në të njëjtën orë me Foltoren e demokratëve të Sali Berishës. Por përtej fjalëve të gjata në Parlament, ka pasur mbledhje Kryesie, qëndrime të ashpra të Lulit,

kërcënime me përjashtime, mbledhje strukturash, dalje nëpër televizione, në çdo moment që ka mundur,deri edhe në mediat më periferike, është gati të flasë dhe për portalet thjesht dhe vetëm të jetë live në të njëjtën kohë me Foltoren e Berishës dhe të mbajë qëndrime, të jetë i ashpër, të tregojë që është stoik, i palëkundur, që situatën e ka nën kontroll e të tjera si këto.

Në fakt kjo është loja mediatike që po bën Lulzim Basha i cili po përpiqet me çdo kusht të tregojë siguri dhe nga ana tjetër autoritet të plotë mbi partinë dhe të garantoj opinionin publik se ai ka mbështetjen e shumicës.

Për këtë bën mbledhje me kryesi, ku shumicën i ka të emëruar, të gjithë sekretariatin për shembull apo krerët e komisioneve parlamentare dhe del e shfaq rezultatin. Gjithashtu mbledh kryetarët e degëve, ku më shumë se gjysma nuk i shkojnë, por edhe atje shpall fitoren, gjithmonë me shifrat e përsëritura të tij, e mbështesin 90, 95 apo edhe 105% në struktura, në Kryesi në Këshillin Kombëtar, por nga ana tjetër qëndron gjithë kohës në zyrë i vetëm këshillohet vetëm me Gazin dhe asnjë hap tjetër.

Është lehtësisht i lexueshëm me këto sjellje. Ata që kanë të paktën memorie politike, mund të bëjnë një retrospektivë të ngjarjeve.

Kujtojmë këtu 2019-tën: S?do ketë zgjedhje. Përballje në çdo qëndër votimi. Luftë tha Lulzim Basha për zgjedhjet lokale.Në fakt cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,zgjedhjet u bënë, i la të gjitha Bashkitë, dje tha dhe që nuk ishte bërë pishman.As luftë nuk pati dhe asgjë nuk ndodhi. Mori klarinetën Luli, këndoi dhe kaq ndodhi.

Më pas dogji mandatet. Tha s?ka kthim pas.Të dalim nga sistemi, Rama ka rënë. Ngeli me gisht në gojë. Ata që kanë më shumë memorie le t?i kujtojnë te çadra kur thoshte: ?Dilni, thyjuni xhamat, bjeruni me grusht, revoltë kudo, protesta, kërcënime në çadër 3 muaj u mbyllën dhe në fund u puth me Edi Ramën, mori gjysmën e qeverisë, shkoi në zgjedhje humbi dhe kaq.

Më tej, kujtojmë reformën administrative ku nuk u përfshi, reformat zgjedhore, reformën në drejtësi që kërcënonte senuk do kalonte e të tjera si këto.

Pra Lulzim Basha në momentin kur trimërohet është i mbaruar. Për ata që kuptojnë paksa nga politika, Luli bëhet trim në momentin kur është i dhj*rë por krenar. Pikërisht ky është momenti më sinjifikativ i Lulzim Bashës, i dhj*erë por krenar dhe atëherë fillon dhe e ngre zërin, kërcënon, bërtet, ulërte, kërkon të tregohet i fortë por nuk tregon gjë tjetër, thjesht dhe vetëm se Luli ka mbaruar.

Dhe ata që duan ta lexojnë bëjnë mirë të kujtojnë ngjarje të tjera po të duan, ndoshta Unazën, Teatrin, kauzat e opozitës që Lulzim Basha i la rrugës apo i humbi pikërisht duke ngritur zërin deri në momentet e fundit. Sapo Luli ngrinte zërin dhe kërcënonte, kaoza dështonte.

Prandaj dhe në këtë rast, Luli është i humburi i gjithçkaje dhe po e ngre zërin thjesht dhe vetëm në përpëlitjet e tij të fundit./CNA.al

?Përvjetori i dashurisë?/ ?Hija e zezë? që vijon të përndjekë Bashën

Rreth një vit nga djegia e mandateve/ Çfarë fitoi Lulzim Basha?

50 hijet e Lulzim Bashës

Tradhëtia e radhës/ Zbulohet fakti i dytë që Basha u ul në tryezë me Ramën

Një muaj nga katastrofa elektorale e Lulzim Bashës

Basha, në çadër apo në zgjedhje

Gjashtë ?dhuratat? që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

Dyfytyrësia e Lulzim Bashës me demokratët/ Deklarata që ?fundos? kreun e PD

Video- Basha si ?rekordmen? i dështimeve, 7 çështjet që e fundosën kreun e PD

?Çmenduria? politike e Lulzim Bashës/ Për çfarë shërbyen mbi dy vite bojkot

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Lajmet e fundit nga