Connect with Us

Tradhëtia e radhës/ Zbulohet fakti i dytë që Basha u ul në tryezë me Ramën

Politikë

Tradhëtia e radhës/ Zbulohet fakti i dytë që Basha u ul në tryezë me Ramën

Publikuar

-

PS-PD nxjerrin skenarin për të shkërrmoqur LSI

Në një mënyrë të papritur dhe pa shumë komente paraprake, gati dy javë më parë, Lulzim Basha u tërhoq nga gjithçka dhe shkoi u ul në tryezë me Edi Ramën.

Gjeti një justifikim për të ulur përfaqësuesit e tij në tryezën për Reformën Zgjedhore.

Me disa argumenta qesharake, Lulzim Basha “lëpiu” atë që pështyu për një vit të tërë. Një vit protesta, dhunë dhe bojkoti. Një vit i cili ishte me bilancin më katastrofik për kreun e Republikës së re, të njeriut që dogji mandatet e deputetëve dhe i la Edi Ramës një mazhorancë kushtetuese, të cilën nuk ia kishin dhënë shqiptarët, por ia fali Luli.

basha

I fali 61 bashki në tavolinë Edi Ramës dhe më pas në shtator filloi negociatat me këtë të fundit.

Tërmeti i 26 nëntorit i shtyu paksa takimet publike, të cilat u rifilluan menjëherë në janar.

Kreu i Republikës së re shkoi dhe u ul në tavolinë, pikërisht menjëherë pas mbylljes së gjyqit të tij me procedurë.

Ashtu siç kishte ndodhur dhe shumë vite më parë, gjykata mbylli me procedurë hetimet për financimet për lobim në SHBA, të cilat ishin me fonde që vinin nga kompani off shore, me pronarë rusë.

Në fakt në Departamentin e Drejtësisë ndodhen të gjitha dokumentet. Ndodhet deklarata e lobistit amerikan Nick Muzin, për një milion e 25 mijë dollarë të paguara, për të cilat janë paraqitur të gjitha kontratat,  ku përfshihet edhe Binniata Trade, ku 650 mijë dollarë në fakt nuk dihet se cili është burimi i tyre.

Dokumentet ndodhen në Departamentin e Drejtësisë në SHBA, por Lulzim Basha me ndihmën e Edi Ramës mbylli hetimet me procedurë, duke e shpëtuar nga një akuzë dhe një dënim mjaft i rëndë ai dhe dy personazhe të tjerë të Republikës së re.

Ky është fakti i parë i uljes në tryezë, e cila erdhi menjëherë pas mbylljes së asaj dosje të cilën Luli e kishte si çekan mbi kokë.

Dje, mediat zbuluan një detaj tjetër.

LEXO EDHE:  “Kini guxim, ma thoni para kamerave atë që ma thatë në sy”/ Për çfarë flet kryeministri?

Në fund të dhjetorit, një kompani private pranë Lulzim Bashës ka fituar me prokurim të drejtpërdrejtë. Pra, i është dhuruar nga Edi Rama një shumë prej rreth 15 milion euro, gjoja për shkak të fatkeqësisë natyrore.

Por, e vërteta është se e njëjta procedurë, e njëjta shumë parash, ishte shpallur si tender në tetor të 2019.

Pra, ishte një procedurë tenderimi për të cilën shteti kishte marrë masat, dihej se ishte e nevojshme, por u anullua më pas për t’u dhënë me prokurim të drejtpërdrejtë. Pra, për të mos bërë një garë, të cilën mund të mos e fitonte “Victoria Invest”, firma pranë Lulzim Bashës, një subjekt e cila ka fituar një nga lotet e Unazës së re, për të cilën Lulzim Basha nuk foli kurrë. Është po e njëjta firmë e cila ka pasur në pronësi mercedezin e Lulzim Bashës. Një makinë e shtrenjtë që i jepej nga ky biznesmen, pronari i “Victoria Invest” dhe Luli nuk e deklaronte kurrë. Ky është fakti i dytë.

Ndoshta në ditët në vijim do të kemi të tjera detaje pse Rama dhe Basha patën një tryezë të suksesshme. Cila ka qënë oferta e kryeministrit, i cili pasi i ka mbyllur gjyqin, na e nderon kreun e opozitës dhe bizneset pranë tij me disa prokurime të drejtpërdrejta.

Tashmë dihet gjyqi, dihen edhe 15 milion eurot e dhëna me prokurim të drejtpërdrejtë nga qeveria biznesit pranë Lulzim Bashës.

Të tjerat do t’i mësojmë në ditët në vijim, pasi Lulzim Basha nuk është nga ata që shitet kaq lirë. Të tjera “xhevahire” do të shohim në vijim, ashtu siç pamë në 2017 ku gjithçka nuk shkoi dhe nuk përfundoi vetëm me 16 milion eurot e pallatit të vjehrrit dhe kunatit të Lulzim Bashës, si pazar në tryezën politike mes kryeministrit dhe kreut të Republikës së re./ CNA.al

Rama jep 15 milion euro pa tender, për firmën pranë Lulzim Bashës

Basha mbylli protestat për lobimin rus në SHBA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Publikuar

-

Nga

Nga vajza e ish-deputetit tek aktori i njohur/ Zbulohen tre kandidatët e PS në qarkun e Kukësit

Zbulohen 3 emrat e kandidatëve që do të përfaqësojnë socialistët në qarkun e Kukësit në zgjedhjet e 25 prillit.

Bëhet fjalë për Gerta Duraku, Petrit Malaj dhe Adem Lala, sipas asaj që shkruan Report tv.

Gerta Duraku e lindur në Kukës, jeton në Tiranë do të përfaqësojë PS në qarkun e Kukësit. Ajo është vajza e Shyqyri Durakut, biznesmenit dhe ish-deputetit të Kukësit në vitet 2001-2005, e cila do të kandidojë për të kërkuar votën e kuksianëve për socialistët.

Në Tropojë do të kandidojë aktori i njohur, Petrit Malaj. Edhe pse jeton e punon në Tiranë, Malaj duket se është një zgjedhje e Ramës për të mbledhur sa më shumë vota.

LEXO EDHE:  Ndërtimi ‘Unazës së Re’/ Basha: Projekt korruptiv, nuk ka pasur garë

LEXO EDHE:  Lotët e krokodilit të Ramës, për gratë e dhunuara

Ndërkaq në Has do të kandidojë kreu aktual i PS-së në Has, Adem Lala. Ky pritet të jetë i 3-ti në listën e PS-së në qarkun e Kukësit.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Publikuar

-

Nga

Artisti i njohur i bashkohet Bindjes Demokratike/ Kandidat për qarkun e Shkodrës

Artisti lezhjan Gjovalin Dushaj, është bashkuar me Bindjen Demokratike të Astrit Patozit.

Mësohet se Dushaj do të përfaqësojë Bindjen Demokratike për Qarkun e Shkodrës, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin.

Lajmin e bën të ditur vetë artisti, i cili falenderon koordinatorin e Bindjes Demokratike Astrit Patozi dhe koordinatorin e kësaj partie për Shkodrën dhe Lezhën, Tonin Uldedaj.

Ju bashkuam logos së Bindjes Demokratike, me deshirën e madhe për të kontribuar ashtu siç e meriton Shqipëria jonë e përbashket. Tek Bindja Demokratike dhe te Kryetari i saj Z. Astrit Patozi unë shoh ardhmerinë, pa fyerje, pa sharje, pa mëndje të madhe, por real dhe i sinqertë në këtë rrugë jo pa probleme të politikes Shqiptare. Falemnderit Z. Astrit Patozi dhe Z. Tonin Uldedaj për besimin që treguat ndaj meje për të përfaqësuar Qarkun e Shkodres, veçanërisht Pukën dhe Fushë-Arrëzin. Fitoren e meritojmë”, shkruan Dushaj në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mos mbështesni ata që u pasuruan përtej çdo imagjinate”/ Rudina Hajdari vijon fushtën në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“Mos mbështesni ata që u pasuruan përtej çdo imagjinate”/ Rudina Hajdari vijon fushtën në Elbasan

Deputetja Rudina Hajdari vijon fushatën në qarkun e Elbasanit, ndërsa i fton të gjithë t’i bashkohen ekipit të saj.

Përmes një postimi në rrjetet sociale ajo shkruan, se shqiptarët s’mund të mbështesin më “ata që për 30 vite u pasuruan pa punuar një ditë, përtej çdo imagjinate”.

“Çfarë do bëjmë këto zgjedhje?

Do vazhdojmë të mbështesim të vjetrit, ata që për 30 vite u pasuruan përtej çdo imagjinate pa punuar asnjë ditë, falë besimit dhe votës tonë, duke e detyruar miliona shqiptarë të largohen e duke varfëruar pjesën tjetër?

Apo do i japim forcë të rinjve dhe të rejave profesioniste, të mirëshkolluar, të aftë në profesionet e tyre e plot me pasion e ideal për ta ndryshuar vendin?

Zgjedhja është e çdo votuesi!

Ne do vazhdojmë të trokasim pa përtuar në çdo derë, në cdo lagje, në çdo fshat e të flasim me këdo për ta bindur se ndryshimi për mirë vjen vetëm duke mbështetur me votë Nismën Thurje në 25 prill!

#bashkohemi. Nëse do të jesh pjesë e skuadrës tonë në Qarkun e Elbasanit, më shkruaj këtu ose regjistrohu te rudinahajdari.al”, shkruan Hajdari.

LEXO EDHE:  Qeveria “Dum-dum”

LEXO EDHE:  Kush gënjen, Luli apo Salianji?

 

LEXO TE PLOTE