Connect with Us

Dyfytyrësia e Lulzim Bashës me demokratët/ Deklarata që “fundos” kreun e PD

Politikë

Dyfytyrësia e Lulzim Bashës me demokratët/ Deklarata që “fundos” kreun e PD

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, ose më saktë mbajtësi i përkohshëm i vulës së kësaj force politike, prej tetë vitesh vijon të tërheqë “zvarrë” demokratët, me të njëjtat retorika boshe.

Por, përtej atyre që ai trumbeton në media, faktet tregojnë dyfytyrësinë e tij, në raport me demokratët.

Sa herë që Lulzim Basha merr një vendim që e zhyt PD-në keq e më keq, gjen një “alibi”.

Ndërkombëtarëve iu thotë “s’më lë Berisha”, ndërsa demokratëve iu thotë se “më bënë presion ndërkombëtarët”.

Por, nëse do të shikonim deklaratat e Lulzim Bashës, në kohë të ndryshme, kupton që ai kërkon thjeshtë dhe vetëm t’iu ikë përgjegjësive të tij, për veprime që ai ka bërë vetë, dhe që PD-së, i kanë shkaktuar kosto elektorale katastrofike.

Kujtojmë këtu shkurtin e vitit 2017, vetëm pak muaj para zgjedhjeve, Lulzim Basha futi demokratët në çadër, dhe u betua e stërbetua, se “zgjedhje me Edi Ramën kryeministër nuk do ketë”.

cna lajme aktualePor, pasi gënjeu e mbajti zvarrë demokratët për gati tre muaj, mesnatën e 17 majit 2017 firmosi një marrëveshje me kryeministrin Edi Rama, detajes e së cilës nuk u bënë publike kurrë, mori gjysmën e Qeverisë, hyri në zgjedhje dhe PD pësoi humbje katastrofike, duke marrë rreth 230 mijë vota më pak se ditën që doli në Opozitë.

Por, Basha tentoi ti ikë përgjegjësive, duke thënë se marrëveshja me Ramën, u bë për shkak të presionit të ndërkombëtarëve.

Në fakt pas kësaj marrëveshje, “rastësisht” vjehrri i Lulzim Bashës mori 16 milionë euro,  për shembjen e një pallati të ndërtuar në rërën e bregdetit Jon në Vlorë, por sipas Lulit, “marrëveshja ishte imponuar nga ndërkombëtarët”.

Gjatë një deklarate për mediat në mars të vitit 2019, Lulzim Basha tha se marrëveshja e 17 majit ishte bërë për shkak të presionit nga ndërkombëtarët dhe theksoi se ai “nuk do i dëgjonte më ata”.

Marrëveshja e 17 majit të vitit 2017 u bë në kushtet e një presioni të jashtëzakonshëm ndërkombëtar për të shmangur konfliktin civil. Iu dha një mundësi Ramës dhe ai e tregoi fare mirë që ky ishte një gabim i madh. Prandaj, kur më pyesin, përse nuk ulesh me Ramën, përse nuk na dëgjon, unë e kam përgjigjen fare të thjeshtë. Ju dëgjova një herë, doli që e kishit gabim. Nuk ju dëgjoj më. Tani do të dëgjoj vetëm qytetarët shqiptarë”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Miliona euro për pallatin e vjehrrit të Bashës/ Përmeti “vë me shpatulla pas muri”, Metanin

Por, çfarë ndodhi?

Pasi bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019, duke i dhuruar Edi Ramës në tavolinë 61 bashki, sërish vijoi me gënjeshtra për zgjedhje të parakohshme.

Në fakt zgjedhje të parakohshme nuk pati. Erdhen zgjedhjet e 25 prillit 2021, Basha sërish i bëri listat siç deshi vetë, “hodhi në kosh” një Komision Vlerësimi të ngritur gjasmë për të hartuar listat dhe në fund, shkaktoi humbjen e radhës për demokratët.

Rama siguroi mandatin e tretë qeverisë, PD për të tretin mandat me radhë në Opozitë. Sërish asnjë përgjegjësi nga Lulzim Basha, por shpalli dhe një datë zgjedhjesh të nxituar, thjeshtë dhe vetëm për të ruajtur karrigen e tij.

Më pas vjen edhe vendimi i DASH, për ish-kryeministrin dhe liderin historik të demokratëve, Sali Berisha, i cili u shpall non-grata.

Në fillim heshtje nga ana e Lulzim Bashës, më pas një reagim sa për t’i hedh hi syve demokratëve, për të ardhur tek “thika pas shpine”, e 9 shtatorit.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Pasditen e 9 shtatorit, një ditë para seancës së parë parlamentare për këtë sesion, Lulzim Basha nxori një video të regjistruar në zyrën e tij, ku deklaronte se kishte përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD.

Përtej faktit se mori një vendim nul, antistatutor, i pakonsultuar me asnjë strukturë, Basha sërish gjeti “alibinë” e radhës.

Basha tha se përjashtimi i Berishës është bërë për shkak të një presioni të fortë nga SHBA.

Po, a nuk ishte po ky Lulzim Bashë, i cili dy vite më parë deklaronte se nuk do i dëgjonte më ndërkombëtarët?

A nuk ishte ky Lulzim Bashë që e quante “gabim” marrëveshjen me Ramën, por thoshte se ia impunuan ndërkombëtarët?

A nuk ishte ky Lulzim Bashë I cili më parë deklaronte se ai nuk ishte palë me asnjë person, por me vlerat e demokracisë? Ku qëndron demokracia këtu? Kur vendimet i merr kryetari, pa asnjë konsultim.

Ku qëndron demokracia kur strukturat e partisë nuk mblidhen dhe nuk pyeten, por gjithçka e vendos vetë Lulzim Basha?

Janë vetë deklaratat e Lulzim Bashës, që tregojnë jo vetëm dyfytrësinë e tij me demokratat, por edhe i rrëzojnë çdo alibi, se “paska qënë nën presion nga ndërkombëtarët”.

Janë këto deklarata që tregojnë se Lulzim Basha, vendimet i merr sipas interesit të tij, por nuk është aq burrë sa të marrë përgjegjësitë e tij./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“O Sali, o hero, gjithë Shqipëria ty të do”/ Mbyllet takimi masiv i Berishës në Elbasan

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Është mbyllur “Foltorja e shtatë” e ish kryeminsitrit Sali Berisha me demokratët në Elbasan. Qindra demokratë kanë pritur me një entuziasëm të jashtëzakonshëm liderin historik të PD.

Edhe pas daljes nga teatri “Skampa”, dhjetëra e qindra demokratë e kanë pritur me brohoritje dhe me thirrjet: “O Sali, o hero gjithë Shqipëria ty të do”.LEXO EDHE:  Betejë në kampin opozitar/ Lufta për KLSH-në, “minë me sahat”

LEXO EDHE:  Rama sulmon ashpër Bashën/I ke humbur të gjithë ndërkombëtarët, s’merret njeri me ju!

Në këtë takim, Berisha u prit nga Flamur Noka, Luçiano Boçi, Klevis Balliu. Ky ishte takimi i shtatë i Berishës, pas Tiranës, Durrësit, Fierit, Vlorës, Shkodrës dhe Gjirokastrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jam i hapur për çdo funksion kushtetues”/ Berisha paralajmëron rikthimin në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Lideri historik, Sali Berisha nga foltorja e Elbasanit teksa u pyet nëse do garojë për kryetar, tha se është i hapur për çdo funksion në harkun kushtetues.

“Më datën 20 maj, unë u kam deklaruar gazetarëve se tani unë do rikthehem. Tërhiqem nga vendimi im. Pse e mora këtë vendim? Sepse në 8 vite kisha denoncuar më shumë se kushdo kapjen e drejtësisë dhe krimin e korrupsionit. Po ashtu kisha mbrojtur interesin kombëtar. Kisha ngritur zërin fuqishëm kundër ndarjes së Kosovës. Isha ngritur kundër Mini-Shengenit se ishte hegjemoni serbe në rajon. Kjo më zgjoi mua. Atëherë thashë se do rikthehesha shumë më fuqishëm.

Unë jam i hapur për çdo funksion në harkun kushtetues të këtij vendi,” tha Berisha.LEXO EDHE:  Miliona euro për pallatin e vjehrrit të Bashës/ Përmeti “vë me shpatulla pas muri”, Metanin

LEXO EDHE:  Demokratët i tregojnë vendin Bashës/ ‘Në 30 vjet, asnjë kryetar s’ka pasur kompetencë të përjashtojë askënd’

“Unë synoj që ju të zgjidhni me votën tuaj kryetarin. Cilindo kryetar të zgjidhni ju do e pranoj me kënaqësinë më të madhe. Jam plotësisht i hapur. Historia ka provuar se rikthimet kanë qenë shumë të dobishme”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha mesazh Bashës/ “Të tërheqë deklaratat e tij se s’ka Kuvend Kombëtar”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish kryeministri Sali Berisha nga “Foltorja” e Elbasanit i ka përcejllë mesazh kryetarit Lulzim Basha.

Berisha i kërkon Bashës të mendohet thellë dhe të reflektojë  duke tërhequr deklaratat kur shprehet se nuk do të lejojë mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të PD.Ai  (Basha) duhet të largohet. Ai të reflektojë thellë, të mendojë thellë për deklaratat e tij se nuk ka Kuvend, nuk lejoj Kuvendin, nuk lejoj referendumin. Këto duhet t’i mendojë dhe t’i tërheqë menjëherë. Pastaj ai bën zgjedhjen e vet. Unë vërtetë i kam thënë ktheu andej nga erdhe, por ai mund të rrijë...”, u shpreh Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE