LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Damian Gjiknuri ose “guruja” i socialistëve

24 Shtator 2021, 08:19, Politikë CNA

Ditët e fundit, mjafton të shikosh faqen zyrtare të Partisë Socialiste, për të kuptuar se tashmë kjo parti ka ?gurunë? e saj.

Damian Gjiknuri është kthyer ndoshta në parti me shpresën e një rehabilitimi, për një të ardhme të ndritur, e ndoshta me deshirën për të marrë drejtimin e partisë, për të krijuar përplasje dhe këtë e ka bërë jo pa qëllim.

Duke u sjellë si ?guruja? i socialistëve, Damiani ka filluar në Shkodër, ka shkuar në qytete të tjera, por edhe në Tiranë.

Dje në një dalje mediatike, në një televizion, paguar nga kompani koncesionare dhe të financuara nga Damian Gjiknuri, ky i fundit dukej se ishte mjaft i ashpër me ministrat e PS-së, me ish-sekretarin e Përgjithshëm, Taulant Balla, e të tjerë.

Në fakt mirë është që PS-ja të shkartiset dhe të ?përplasin brirët?, sepse është në pushtet. Mirë është që të përplaset dhe Qeveria. Duke qënë se Opozita është duke u marrë me veten e saj.

Por, kur këtë e bën ?guruja? e socialistëve, Damian Gjiknuri, duket se sa poshtë po bie kjo parti.

Një personazh politik, i cili u akuza se nuk mund të merre dot vizë për të ikur në SHBA. Një nga simbolet e korrupsionit të Qeverisë ?Rama 1?, tashmë është kthyer në një zyrtar i lartë i socialistëve, që pretendon dhe ?lufton? për të ngritur partinë.

Në fakt kudo ku ka shkuar, duket se ka nxitur vetëm përçarje. Por, nga ana tjetër në mendjen e tij duket një strategjin e qartë.

Strategjia është Damian Gjiknuri në krye të PS-së, pas Edi Ramës. ?Ose unë marr partinë, dhe kryetar bëhet ai që mbështes unë?.

Një strategji kjo e përdorur nga Ben Blushi dje, i cili ndoshta ia këshillon Damian Gjiknurit këtë lëvizje.Nga kush e mbroni listën ju, o trima?

Ky i fundit tashmë po gërryen partinë me shpresën se mund ta kapë dhe ta përdorë për interesat e tij. Gjithçka e ka në dorë. Sekretar i Përgjithshëm është emëruar. Paratë e korrupsionit, edhe të kompanive koncesionare të lidhura me Ben Blushin nuk i mungojnë dhe tashmë kemi një Damian që po kthehet në ?gurunë? e socialistëve për ?të vrarë? Edi Ramën. Dhe jo në një ?luftë? me Qeverinë apo me zyrtarët dhe ish-zyrtarët socialist.

Strategjia e Gjiknurit është e thjeshtë. Ose bëhet kryetar i PS-së, ose zgjidhet në krye të saj, ai person që do Damiani.

Ndoshta me rolin e ?gurusë?, po mendon për të ardhmen. Shikon përtej. E megjithëse socialistët kanë edhe katër vite pushtet për të kryer dhe me këtë opozitë të copëtuar, e cila po shkon drejt një ndarje dhe përçarje pa kthim, ndoshta edhe tetë vite për ta do të ishin të marra në tavolinë.

Ndërsa Damiani nuk mendon këtë. Damiani po kërkon të marrë “frenat e partisë”, dhe sa më shpejt PS-ja të dalë në Opozitë, që ai të zgjedhë trashëgimtarin në Partinë Socialiste. Pse jo të mos jetë dhe ai vetë./CNA.al

?Tek guruja indiane shkojnë ata që ndihen bosh?/ Çani tallet keqazi me Gjiknurin

Berisha tallet keqazi me Ramën/ E mësoi guruja të dalë në foto ashtu

Damian Gjiknuri lidhje me mashtruesin indian/ Alarmohen shërbimet inteligjente

Thellohet skandali/ Sekti mister ku bën pjesë Gjiknuri ?transferohet? në Tiranë

Skandale seksuale, abuzime dhe mashtrime financiare/ Sekti mister ku bën pjesë Gjiknuri

07:44 Politikë

Luli mos ki frikë!

Lulzim Basha dhe të tijtë, disa personazhe edhe të panjohur ...

Lajmet e fundit nga