Connect with Us

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Politikë

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Publikuar

-

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Zgjedhjet e 25 prillit 2021, duket se i dhanë një goditje të fortë demokracisë në vend. Për herë të parë në historinë e demokracisë në vendin tonë, një qeveri mori tre mandate rrjesht.

Një qeveri me një mijë e një bëma dhe gjëma, por që arriti të marrë mandatin e tretë.

Dhe për herë të parë në 30 vite demokraci, Partia Demokratike po qëndron tre mandate rrjesht, në opozitë.

Por, përtej çdo akuze, apo qëndrimi të kreut të PD-së, Lulzim Basha se “25 prilli ishte një masakër zgjedhore”, e të tjera si këto, e vërteta duhet parë në sy. Fakti është se përgjegjësi për humbjen e Partisë Demokratike, është Lulzim Basha dhe se zgjedhja e tij në krye të kësaj partie, do të thotë fundosja e Opozitës. 

Le të rendisim faktet

Lulzim Basha mori drejtimin e Partisë Demokratike, pas dorëheqjes së Sali Berishës në vitin 2013, dhe ajo që ka ndodhur në këto tetë vite, tashmë është e qartë si drita e diellit. Në këto tetë vite, Lulzim Basha ka shënuar vetëm humbje të njëpasnjëshme, përballë kryeministrit Edi Rama.

Së pari, humbi zgjedhjet lokale të vitit 2015.

Më tej, humbi në mënyrë të turpshme zgjedhjet e përgjithshme parlamentare të vitit 2017, ku pasi gënjeu dhe demokratët dhe i futi për gati tre muaj në çadër, bëri një marrëveshje me Ramën, hyri në zgjedhje, duke i shkaktuar PD-së një katastrofë elektorale. PD mori rreth 230 mijë vota më pak se katër vite më parë, pra ditën që doli në opozitë, por Basha mori 16 milionë eurot e pallatit të vjehrrit, të ndërtuar në rërën e detit Jon në Vlorë.

Shkojmë në vitin 2019, Basha dogji mandatet e deputetëve, braktisi parlamentin, duke i lënë kështu demokratët të papërfaqësuar, dhe i “dhuroi” Edi Ramës një mazhorancë kushtetuese, duke i lënë kështu dorë të lirë, pa një opozitë përballë.

Dhe për t’i vënë “kapakun” betejave të tij, Basha bojkotoi edhe zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019, duke i dhuruar kështu në tavolinë Edi Ramës 61 bashkitë. Pra, edhe gjithë pushtetin vendor.

Pasi gënjeu demokratët për zgjedhje të parakohshme për gati dy vite, erdhën zgjedhjet e 2021.

Përtej faktit se pothuajse gjithë fushata u organizua si një “onw man show”, pa prezantuar një ekip apo një alternativë qeverisëse, Basha premtoi garanci për votën e qytetarëve.

Por, 25 2021 prilli i dha goditjen e radhës PD, duke e lënë për të tretin mandat radhazi në opozitë. Dhe në vend të pranonte humbjen e të merrte përgjegjësinë, deklaron se “beteja sapo ka filluar”, se 25 prilli ishte masakër zgjedhore. Kur në fakt në proceset ankimore, PD nuk ka sjellë asnjë provë që të vërtetojë pretendimet e Lulzim Bashës.

Kauzat e braktisura

Një tjetër fakt që tregon dështimet e Lulzim Bashës, janë edhe kauzat e braktisura.

Së pari, e ashtuquajtura “betejë” kundër oligarkëve. Kujtojmë këtu se në shkurt të vitit 2018, Basha detyroi dy zonja të dorëhiqen në Berat, që deputet i PD të hyjë Astrit Veliaj, i cili është një prej njerëzve më të pasur në vend. Një nga ata që Basha i quan “oligarkë”. Për të mos përmendur këtu edhe të gjithë “oligarkët”, që paguajnë tek kunati i Bashës. (Lexo këtu)

Note / Don’t weep for the 5th villa!I njëjti rast është edhe me oligarkun Agron Papuli, të shumë akuzuar nga opozita në lidhje me tenderat e makinave për Policinë e Shtetit, miliona e miliona euro.

Opozita e denoncoi dhe më pas heshti. Pas pak kohësh Lulzim Basha filloi të “lulëzonte” jetën e tij të ardhshme në dy nga vilat e ndërtuara në rezidencën “Long Hill”, të Agron Papulit.

LEXO EDHE:  "Disiplina e Statutit tregon nervozizëm dhe pasiguri të lidershipit"

Shkojmë tek ligji për Arsimin e Lartë, për të cilin nuk foli asnjë fjalë Republika e re e Lulzim Bashës.

Lulzim Basha premtoi se do ta çonte ligjin në Gjykatën Kushtetuese, në atë kohë funksionale, por nuk e çoi kurrë. Ngeli “peng” i Henri Çilit dhe universiteteve private.

Po ashtu Basha tradhëtoi djemtë e Kukësit, në lidhje me kauzën për Rrugën e Kombit. Basha tha se trau do vendosej vetëm po të “kalonte mbi trupin e tij”, por në fakt trau u vendos, djemtë e Kukësit që protestuan u braktisën dhe ngelen dyerve të gjykatave dhe prokurorive, ndërsa kunati i Bashës mori zyrat tek “oligarkët” e koncesionit të Rrugës së Kombit.

Basha tradhëtoi edhe banorët e Unazës së re. Një tjetër kauzë e braktisur nga Lulzim Basha. Ashtu siç braktisi edhe kauzën për Teatrin Kombëtar.

Fadromat sërish kaluan “mbi trupin e Lulit”, dhe Teatri u shemb. Edhe pse Basha kishte premtuar se do qëndronte aty dhe nuk do e lejonte, në fakt fadromat e shemben, ndërsa Luli flinte.

Denoncimet për inceneratorët. Lulzim Basha flet, pohon, e pastaj vërtitet kur e përmend emrin dhe kur dalin fakte të reja dhe dosja duhet çuar drejtësisë, ai nuk e çon atë. Nuk çon një nga dosjet më të korruptive. Mesa duket “plehrat” e inceneratorëve kanë zënë jo vetëm gojën, por edhe rrethin e tij.

Po ashtu nëse vërtetë në 25 prill kishim një “masakër zgjedhore”, sikurse pretendon Basha, sërish është ai vetë përgjegjës, Ku shkuan garancitë që ai premtoi para zgjedhjeve, për votat e demokratëve?

Po ashtu Basha pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021 tha se beteja sapo ka filluar, por pasi zhvilloi një porces zgjedhor, ku arriti të mbajë karrigen e kryetarit të PD, është “zhdukur”.

Daljen e fundit mediatike, Basha e ka në 14 qershor.

Tradhëtitë e Bashës nuk kanë të sosur, kanë filluar më 17 maj, kur shiti çadrën, rezistencën dhe shpirtin e demokratëve tek Edi Rama, kur braktisi parlamentin, kur tradhëtoi artistët, kur braktisi djemtë e Kukësit, dhe vijojnë të mos ndalen as sot.

Janë këto disa nga dështimet dhe tradhëtitë, apo kauzat e braktisura të cilat tregojnë qartë se zgjedhja e Lulzim Bashës në krye të PD-së, fundos Opozitën.

Për me tepër, braktisja e shumë aleatëve, apo edhe zërat e shtuar për dorëheqjen e tij pas zgjedhjeve të 25 prillit 2021, janë po ashtu një tjetër fakt që tregojnë, se Lulzim Basha nuk i duhet PD-së./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edi Ramës duhet t’i priten duart”/ Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Publikuar

-

Nga

“Edi Ramës duhet që t’i priten duart” / Roland Bejko: Zërat kundër në PD, e pasuruan partinë

Anëtari i Kryesisë së PD, Roland Bejko ka folur mbi situatën brenda partisë dhe zërat kundër.

Në një intervistë për Fax news ai theksoi se duhet që Edi Ramës t’i priten duart, në kuptim të figurshëm, pra t’i shkatërrohet mekanizmi që ka krijuar për manipulimin e votave.

“Secili nga drejtuesit e qarqeve prezantoi mendimin e asaj sa ndikoi në rezultat ndërhyrja e qeverisë për të deformuar vullnetin e qytetarëve, pra duke mos e lënë votën e qytetarëve të rridhte e lirë.

Duke ndaluar këtë dhe duke gjetur një përkrahje të ndërkombëtareve të cilët luajnë rol të rëndësishëm, të jeni të sigurtë që nuk do të kemi më të njëjtin deformim të vullnetit të qytetarëve.

Duhet që Edi Ramës t’i priten duart, t’i shkatërrohet kjo inxhineri që ka krijuar për manipulimin e votave, dhe përfundimisht të kemi zgjedhje të lira. Analiza vazhdon”, tha Bejko.

LEXO EDHE:  Më shumë se dy orë së bashku/ Yuri Kim flet pas darkës me Bashën

LEXO EDHE:  Rama mbledh Kongresin në ditëlindjen e Bashës

Duke folur për zërat kundër në PD, Roland Bejko u shpreh se këto zëra vetëm sa e kanë pasuruar partinë.

Në fund ai kishte dhe një ftesë për zërat kundër të cilëve ju bëri thirrje që të luftonin së bashku për të mirën e partisë.

“Më ka ndodh dhe mua ta shoh vetën jashtë këshillit kombëtar por nuk jam larguar nga PD. Unë do t’i ftoja të qëndrojnë dhe të gjithë së bashku të luftojmë. PD doli mirë nga kuvendi në tërësi. Një parti politike nuk e pasuron vetëm elementi sasior por idetë dhe aksionet që përfundojnë me rezultate politike. Të gjithë ne kemi një qëllim, pra ta rimëkëmbim PD-në. Mbi të gjitha kemi nevojë të gjejmë një ekip pasionant . Kemi nevojë të krijojmë një lidhje të fortë midis qendrës dhe bazës”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat”/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Publikuar

-

Nga

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka quajtur skandaloz dhe të marrë nën lobimin e pronarëve të lokaleve apo lavazheve.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, i cili teksa e quan Veliajn mamluk i Rilindjes, me tone të forta shton se duhet të zbatojë vendimin e gjykatës dhe mos e zgjasë shumë.

“Një gomisteri e një lavazh në Laprakë na paskan arritur të lobojnë një vendim gjykate.- thotë bashibozuku i bashkisë që bën si pronari i Tiranës.

Ejj një gomist e një lavazhier..!!

Po për shëmbjen e Teatrit Kombëtar cili lavazh e cili gomist lobboi?!

Bahhh! Fjalë e mashtrim është ky mamluk i Rilindjes!

Zbato mor vendimin e gjykatës e mos e zgjat! Siç nuk guxon askush në Paris e Londër të mos e përflasë gjykatën.

***

Por kam idenë se do ti gjendet një gjykatës edhe këtij bashibozuku, që do dijë ku tja vendosë hekurat… Një gjykatës që e ka vëllain gomist dhe çunin e xhajes lavazhier…

Kështu e kanë ngrënë edhe të tjerë…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Publikuar

-

Nga

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Këngëtarja Eli Fara ka reaguar për herë të parë publikisht pas akuzave të publikuara në disa media, ku ajo akuzohet se ka qënë punësuar për tetë vite si drejtoreshë në dy ministri.

Në një postim në rrjetet sociale, Eli Fara hedh poshtë çdo akuzë, ndërsa thekson se çdo gjë që ka në jetë, e ka arritur me djersën e saj.

Ajo thekson se ndjen neveri për abuzuesit, dhe shton se nuk ka  firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe dhe ska marrë kurrë një pagë si e tillë.

Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges! Ndjej neveri te pa fund per njerezit qe abuzojne me jeten e te tjereve duke shpifur pafytyresisht!!!

Ndjej detyrim moral te sqaroj opinionin publik mbi lajmet e rreme nga disa portale keto dite! Nuk di te kem mashtruar apo vjedhur askend kurre ne jeten time! Kam punuar fort dhe jam krenare per rrugen qe kam ndjekur per te perballuar çdo gje me djersen time, jam krenare per edukaten qe me kane dhene prinderit e mi te mrekullueshem larg te keqiave, mashtrimeve, vjedhjeve! Deri tani nuk e kam besuar se ne bote ka njerez kaq te ligj, te paskrupullt dhe abuzive! Perse i ka sjelle zoti ne kete bote? Duke shkruar tani po shoh babain tim 88 vjeçar duke shkulur barishtet e keqia ne oborr, si mendoni do shpetoje nga ato? Zoti e befte mire per te gjithe ne!

Nuk kam firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe!!!Nuk di te kem marre ndonjehere rroge si drejtoreshe!!!! Nuk di te kem udhetuar ndonjehere si drejtoreshe!!! Kam udhetuar vetem per koncerte dhe nuk kam pasur nevoje per shoqerues! Kjo eshte e verteta!

Thone qe ne ditet me te veshtira njeh ata qe te duan por edhe ata qe mezi presin te marrin gurin e pare e te te godasin. Per keta te fundit nuk dua te flas me shume, disa prej tyre do te kene perballje ligjore. Ndersa per ata qe u shqetesuan njesoj si une dhe besojne te e verteta ime, dua ti Falenderoj pa fund!”-shkruan këngëtarja Eli Fara./CNA.al

LEXO TE PLOTE