Connect with Us

Gjashtë “dhuratat” që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

Politikë

Gjashtë “dhuratat” që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

Publikuar

-

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri ka numëruar sot gjashtë raste kur kreu i PD-së, Lulzim Basha ka tradhëtuar demokratët, duke i dhuruar pushtet kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Kulluri kujton sesi në 2014, Basha nuk mori pjesë në tryezën e Reformës Territoriale, duke e lënë Ramën të centralizojë pushtetin lokal.

Po ashtu ai kujton sesi Shqipëria u mbush me hashash, ndërsa Basha protestonte kundër Metës.

“Ne 2014 Rama centralizoi pushtetin lokal duke goditur drejteperdrejte demokracine perfaqesuese me reformen territoriale dhe Basha as nuk mori pjese ne tryeze!

Dy vite me pas Rilindja mbushte Shqiperine me hashash, ndersa PD protestonte kunder Metes tek Kryesia e Kuvendit!”-shkruan Kulluri.

Më tej, ai kujton zgjedhjet e 2017, në të cilat Basha sipas tij hyri pa fushatë dhe me një listë idiote, duke i dhuruar kështu Ramës mazhorancën parlamentare.

Gjithashtu Kulluri kujton edhe sesi Basha në 2017, i dha kompetencen tërësisht Rilindjes për te vendosur njerezit qe do benin emerimet ne sistemin e drejtesise.

“Ne zgjedhjet e 2017 Rama hyn ne zgjedhje me nje bilanc qeverises katastrofe pa mbajtur asnje premtim te Rilindjes ne 2013, Basha le opoziten pa fushate dhe hyn ne zgjedhje me listat me idiote ne historine e nje partie politike dhe i dhuron mazhorances shumicen parlamentare!

Po ne 2017 Kuvendi cakton emrat qe do propozonin partite politike pozite-opozite qe do perbenin KLGJ, KLP dhe KED, opozita terhiqet nga komisioni duke ja lene kompetencen teresisht Rilindjes per te vendosur njerezit qe do benin emerimet ne sistemin e drejtesise!”-thekson Kulluri.

LEXO EDHE:  Mini-shengeni Ballkanik/ Mbërrijnë në Tiranë Vuçiç dhe Zeav

Ndër të tjera Kulluri kujton edhe zgjedhjet vendore 2019, ku Basha i dhuroi në tavolinë Edi Ramës 61 bashki.

“Vjen koha per zgjedhjet lokale te 2019 dhe Rama merr ne tavoline te gjitha bashkite pasi nuk i mjaftonin 45 te tilla po prej vendimeve te Bashes qe bojkoton zgjedhjet!

Ne 2020 miraton Rilindja ligjin per OFL qe shkel me te dyja kembet Kushtetuten, Kodin Penal dhe cenon drejteperdrejte punen e e organeve te drejtesise, Basha takon tre studente konviktore dhe blen 5 kokrra shege!”-shkruan Edvin Kulluri.

“E nderkohe qe i dhuron cdo pushtet Edi Rames, fajin ja kane Lulzim Bashes ata demokrate qe kane qene kunder vendimeve qe e kapitulluan opozitarizmin dhe Shqiperine ne duart e Edi Rames!

Per te gjithe kete tradhti te demokracise qe na ka cuar ne pushtetin thuajse absolut te Rilindjes, ka vetem nje pergjegjes: Lulzim Basha! Nuk eshte populli dele sic e etiketojne servilet e Bashes popullin shqiptar, por kryetari i opozites ne foton me poshte, me ca qingja qe i shkojne pas ne cdo tradhti ne gjirin e Rames!”-përfundon postimin e tij Edvin Kulluri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Presidenca i “përvishet” Bashës/ Kukull e Ramës, i ke shërbyer Rilindjes me këtë katërkëndësh

Publikuar

-

Nga

Presidenca i është përveshur sërish ditën e sotme kreut të PD Lulzim Basha, të cilin e akuzon si përgjegjësin kryesor të situatës në të cilën ndodhet opozita dhe Shqipëria.

Tedi Blushi, përmes një statusi në Facebook, duke e cilësuar Bashën si një kukull të Edi Ramës u shpreh se i ka shërbyer Rilindjes përmes katërkëndëshit: bojkotit të reformës territoriale, bojkoti i reformës në drejtësi, djegien e mandateve dhe bojkotin e pushtetit vendor.

Postimi i Blushit:

Përsëri Kryetari kukull, me porosi të padronit të tij, në shëtitjet mediatike të komisionuara, u përpoq të provokonte Presidentin e Republikës Sh.T.Z Ilir Meta për të shfajësuar vetveten nga të gjitha greminat drejt të cilave e çoi opozitën nga 17 maj 2017 deri më 25 prill 2021.

Si Kontribuesi kryesor i Rilindjes, me KATËRKËNDËSHIN e përgjegjësive të Tij madhore:

Bojkoti i reformës administrative-territoriale;

Bojkoti i reformës në drejtësi;Djegia e mandateve të deputetëve;

Zerimi i opozitës në pushtetin vendor;

që sollën kapjen totale të shtetit, tashmë i vendosur të bojkotojë edhe Kuvendin e demokratëve nga pamundësia e ballafaqimit me ta, kërkon shpëtim duke kërkuar në mënyrë të mjerë të spostojë vëmendjen nga një tjetër krizë shumë e rëndë, ku e ka zhytur sërish opozitën.

LEXO EDHE:  Rama do të pendohet për postimin e fundit/Shihni si e kanë sulmuar qytetarët

LEXO EDHE:  Basha paralajmëron Ramën/ Koha jote po mbaron

Hipokriti, që gjoja do përmbyste me dhunë regjimin në mitingun e 8 qershorit 2019, iu lut në gjunjë dhe me lot në sy Presidentit Meta, në Gjermani, për t’i anulluar zgjedhjet vendore se nuk i kontrollonte dot më njerezit dhe se mund të kishte gjakderdhje.

Presidenti Meta në vlerësim të interesit publik dhe për të shmangur çdo përplasje, mori një vendim shumë të vështirë, për shfuqizimin e datës dhe për t’i dhënë mundësinë opozitës të përfshihej në një datë tjetër.

Por Hipokriti, që paska qenë në krah të Presidentit të Republikës, as nuk denjoi të regjistrojë PD në KQZ për zgjedhjet e 13 tetorit 2019, sepse kështu i interesonte Rilindjes, për t’i thënë botës, që Presidenti ia fut kot se PD nuk do zgjedhje.

Kryetari, kukull ka qenë, është dhe do të mbetet i tillë, deri në fund, dhe asnjë spërdredhje, pazar apo mashtrim nuk ja ndryshon dot fundin e paracaktuar si çdo kukulle në politikë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Si ta lexojmë trimërimin e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Nga

Ditët e fundit, kryetari ende në detyrë i PD Lulzim Basha  është shfaqur i trimëruar. Me tone të ngritura, me zë të ashpër, që nga e hëna në Parlament, Lulzim Basha dha shenja se ishte bërë trim.

Janë ato momentet e zakonshme kur ai bërtet dhe ulëret, duke dashur të tregojë forcë. Për më tepër edhe Edi Rama i hedh një grusht me miza, sidomos kur i zgjat seancat nga 48 orë, thjesht dhe vetëm që të përballet në të njëjtën orë me Foltoren e demokratëve të Sali Berishës. Por përtej fjalëve të gjata në Parlament, ka pasur mbledhje Kryesie, qëndrime të ashpra të Lulit,

kërcënime me përjashtime, mbledhje strukturash, dalje nëpër televizione, në çdo moment që ka mundur,deri edhe në mediat më periferike, është gati të flasë dhe për portalet thjesht dhe vetëm të jetë live në të njëjtën kohë me Foltoren e Berishës dhe të mbajë qëndrime, të jetë i ashpër, të tregojë që është stoik, i palëkundur, që situatën e ka nën kontroll e të tjera si këto.

Në fakt kjo është loja mediatike që po bën Lulzim Basha i cili po përpiqet me çdo kusht të tregojë siguri dhe nga ana tjetër autoritet të plotë mbi partinë dhe të garantoj opinionin publik se ai ka mbështetjen e shumicës.

Për këtë bën mbledhje me kryesi, ku shumicën i ka të emëruar, të gjithë sekretariatin për shembull apo krerët e komisioneve parlamentare dhe del e shfaq rezultatin. Gjithashtu mbledh kryetarët e degëve, ku më shumë se gjysma nuk i shkojnë, por edhe atje shpall fitoren, gjithmonë me shifrat e përsëritura të tij, e mbështesin 90, 95 apo edhe 105% në struktura, në Kryesi në Këshillin Kombëtar, por nga ana tjetër qëndron gjithë kohës në zyrë i vetëm këshillohet vetëm me Gazin dhe asnjë hap tjetër.

Si ta lexojmë Lulzim Bashën?

Është lehtësisht i lexueshëm me këto sjellje. Ata që kanë të paktën memorie politike, mund të bëjnë një retrospektivë të ngjarjeve.

Kujtojmë këtu 2019-tën: S’do ketë zgjedhje. Përballje në çdo qëndër votimi. Luftë tha Lulzim Basha për zgjedhjet lokale.Në fakt zgjedhjet u bënë, i la të gjitha Bashkitë, dje tha dhe që nuk ishte bërë pishman.As luftë nuk pati dhe asgjë nuk ndodhi. Mori klarinetën Luli, këndoi dhe kaq ndodhi.

LEXO EDHE:  Mini-shengeni Ballkanik/ Mbërrijnë në Tiranë Vuçiç dhe Zeav

LEXO EDHE:  Fakti/ Gazment Bardhi nuk është ligjërisht Sekretar i Përgjithshëm i PD

Më pas dogji mandatet. Tha s’ka kthim pas.Të dalim nga sistemi, Rama ka rënë. Ngeli me gisht në gojë. Ata që kanë më shumë memorie le t’i kujtojnë te çadra kur thoshte: “Dilni, thyjuni xhamat, bjeruni me grusht, revoltë kudo, protesta, kërcënime në çadër 3 muaj u mbyllën dhe në fund u puth me Edi Ramën, mori gjysmën e qeverisë, shkoi në zgjedhje humbi dhe kaq.

Më tej, kujtojmë reformën administrative ku nuk u përfshi, reformat zgjedhore, reformën në drejtësi që kërcënonte senuk do kalonte e të tjera si këto.

Pra Lulzim Basha në momentin kur trimërohet është i mbaruar. Për ata që kuptojnë paksa nga politika, Luli bëhet trim në momentin kur është i dhj*rë por krenar. Pikërisht ky është momenti më sinjifikativ i Lulzim Bashës, i dhj*erë por krenar dhe atëherë fillon dhe e ngre zërin, kërcënon, bërtet, ulërte, kërkon të tregohet i fortë por nuk tregon gjë tjetër, thjesht dhe vetëm se Luli ka mbaruar.

Dhe ata që duan ta lexojnë bëjnë mirë të kujtojnë ngjarje të tjera po të duan, ndoshta Unazën, Teatrin, kauzat e opozitës që Lulzim Basha i la rrugës apo i humbi pikërisht duke ngritur zërin deri në momentet e fundit. Sapo Luli ngrinte zërin dhe kërcënonte, kaoza dështonte.

Prandaj dhe në këtë rast, Luli është i humburi i gjithçkaje dhe po e ngre zërin thjesht dhe vetëm në përpëlitjet e tij të fundit./CNA.al

“Përvjetori i dashurisë”/ “Hija e zezë” që vijon të përndjekë Bashën

Rreth një vit nga djegia e mandateve/ Çfarë fitoi Lulzim Basha?

50 hijet e Lulzim BashësTradhëtia e radhës/ Zbulohet fakti i dytë që Basha u ul në tryezë me Ramën

Një muaj nga katastrofa elektorale e Lulzim Bashës

Basha, në çadër apo në zgjedhje

Gjashtë “dhuratat” që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

Dyfytyrësia e Lulzim Bashës me demokratët/ Deklarata që “fundos” kreun e PD

Video- Basha si ‘rekordmen’ i dështimeve, 7 çështjet që e fundosën kreun e PD

“Çmenduria” politike e Lulzim Bashës/ Për çfarë shërbyen mbi dy vite bojkot

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

LEXO TE PLOTE

Politikë

Takimi me bazën demokrate/ Berisha del me njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha do të mbajë Foltoren e rradhës me Lidhjen Demokratike të Gruas.

Takimi do të mbahet nesër në Hotel Rogner, në orën 17:00.

Përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, Berisha ka ftuar të gjitha gratë që të marrin pjesë në këtë takim dhë të bashkohen për fitoren e PD.

LEXO EDHE:  Integrimi në BE/ Zbulohet emri i kryenegociatorit të Shqipërisë

LEXO EDHE:  Kur i tregon babait arrat...

Njoftim!Diten e diele, me 21 Nentor, ora 17:00, ne Hotel Rogner, salla Antigonea, do te mbahet foltorja me Lidhjen Demokratike te Gruas se Shqiperise.

Ftoj grate demokrate te marrin pjese.

Vetem te bashkuar fitojme! Sb”, shkruan Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE