LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Artan Fuga/ Anila, krenar nga etika jote e gazetarisë

7 Nëntor 2021, 16:50, Opinione CNA
Nga Artan Fuga/ Anila, krenar nga etika jote e gazetarisë

Po Anila fiks ashtu, unë ndihem krenar nga etika jote e gazetarisë! Midis këshillës të babait të mirë dhe thirrjes tënde të brendshme për të bërë detyrën, ndoqe të dytën!

-Të raportosh ato që i dinë të gjithë është mashtrim,

-të raportosh jashtë axhendës të interesit publik është maskarallik,

-të raportosh me tendencë gjoja për politikë editoriale është turp,

-të raportosh ato që të thonë zëdhënësit është naivitet në mos dobiçllëk,

-të raportosh pa e zhveshur realitetin nga fallciteti i propagandave është qurravecllik!

………………………………………………………………………………………………………….

Gazetarja Anila Hoxha që një polic e shtyu brutalisht drejt greminës reagon ndaj këshillës të babait të saj për ta mbyllur problemin:

Sepse kjo është detyra ime. Unë jam gazetare dhe një gazetar siç pyet në formë retorike profesori Artan Fuga, nuk mund të bëjë ?gazetari deklarative? ku gazetari thjesht thjesht zgjat mikrofonin. Gazetari hulumton, kërkon, mbledh fakte, dyshon dhe ka mendje kritike duke ju përmbajtur parimeve të vërtetësisë dhe paanshmërisë , për t?ju dhënë përgjigje sipas parimeve të profesionit pyetjeve që në fund fare janë në shërbim të publikut dhe llogaridhënies. Detyra e një gazetari është të respektojë të vërtetën dhe ta mbrojë publikun duke e informuar me të vërteta që nuk janë të ëmbla, por të hidhura./CNA.al

12:55 Opinione

Pse Pro Familjes?

Nga Arian GaldiniKur isha i ri, mendoja shpesh sesi të arrij...

Lajmet e fundit nga