LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Sali Berisha/ Drejtësia e re e kapur apo kali i ngordhur Soros-Rama!

4 Nëntor 2021, 12:17, Opinione CNA

Miq, këto ditë Euronews Albania publikoi studimin e tij të opinionit, në të cilin konstaton se sot 6 vite pas fillimit të saj, Reforma e Drejtësisë në Shqipëri, reforma më e kushtueshme dhe me e propaganduar në historinë e këtij vendi dhe e korruptuar në çdo etape të saj nuk është gjë tjetër veçse një nga dështimet më të mëdha në historinë jo vetëm të Shqipërisë, por dhe mbarë Europës, është de facto një kalë i ngordhur pasojat e të cilës po i paguajnë dhe do ti paguajnë mjerisht shumë shtrenjtë qytetarët shqiptarë.

Me këtë nuk dua të mohoj se drejtësia në Shqipëri nuk kishte probleme serioze dhe se ajo nuk duhej reformuar. Por reforma Soros-Rama ishte defacto një pseudoreformë.

Këtë e dëshmon katërçipërisht dhe në mënyrë te pamohueshme ky studimi i cili tregon se vetëm  0,8% e shqiptarëve vlerësojnë shumë të mirë reformën ndërkohë që 11% apo 14 herë me shumë e vlerësojnë si shumë të keqe dhe 25,1% e tyre vlerësojnë si të keqe reformën, kurse vetëm 24% e vlerësojnë të mire dhe 35,39% e vlerësojnë atë, as të mirë as të keqe dmth as mish as peshk dhe vetëm 3,8% e të pyeturve  përgjigjen se nuk e dinë.

Tronditëse janë këto shifra për qytetarët që nuk kanë votuar për PD as dhe PS. Vetëm 14,5% e tyre vleresojnë të mirë ecurinë e reformës, kurse 32% apo 2,2 herë më shumë e vleresojnë të keqe këtë ecuri.

Ky studim tregon se reforma e drejtësisë e ideuar, iniciuar e projektuar e financuar nga OSF me qëllimin e vetëm vendosjen e drejtësisë nën kontrollin e mikut të George Soros, Edi Rama është tashmë një dështim me pasoja të tmerrshme afatgjata për Shqipërinë dhe shqiptarët.

1– kapjen e plotë të drejtësisë nga Edi Rama dhe narkoqeveria socialiste duke vendosur në krye të saj ish-xhelatë të kohës së diktaturës Sadusher, Dvoranë dhe ish-ministra të PS, vëllezër, kunetër të ministrave socialist dhe shndërrimin e saj në një degë të narkoekzekutivit shqiptar dhe për pasojë

2- këputjen e kolonës vertebrale të shtetit shqiptar, dhe zëvendësimin e shtetit ligjor në Shqipëri me narkoshtetin e parë në Europë.

 3- Përdorimin e vetingut Top-Down për gjueti shtrigash dhe me standarde të dy e trefishta për eliminime politike, krahinore, fetare, partiake të prokurorëve, gjykatësve.

 4- privim i qytetareve shqiptar nga një proces ligjor i drejtë në gjykatat e tyre. Me vakumin institucional të krijuar nga vetingu Top Down dhe stokun prej 100 mijë dosjesh gjyqësore të krijuara të cilat duan se paku 20 vite për tu shqyrtuar, qytetarët shqiptarë të paktën për dy dekada nuk do gezojnë të drejtën e një procesi gjyqësor të drejtë dhe dhjetëra mijëra qytetarë të moshuar nuk do arrijnë kurrë për shkak të moshës të marrin drejtësinë që meritojnë.

 5- Me bllokimin e mbi 100 mijë dosjeve deri sot pseudoreforma Soros-Rama i ka shkaktuar vendit dhe qytetarëve shqiptarë mbi 5 miliard euro humbje. Kjo humbje vjen gjithnjë në rritje pa llogaritur këtu bllokimin e ardhjes së investimeve të huaja.

6- Shqipëria renditet sot e dyta në botë për ryshfetin. Kjo sepse dënimet për korrupsion nga organet e reja të drejtësisë se kapur apo drejtësisë së partisë janë 600% më të ulta se sa nga drejtësia e vitit 2009. Kështu në vitin 2020, SPAK-u i partisë dërgoj në gjykate për gjykim për korrupsion 63 persona. Sipas raporteve të Departamentit të Shtetit në vitin 2009 Task-Forca anti-korrupsion dërgoj në gjykatë 383 raste dhe gjykata ( jo speciale, por e zakonshme) ka dhënë 343 dënime fajësie për veprën e korrupsionit.

Si përfundim mund të thuhet se ky studim dëshmon:

Dështimin e plotë të reformës sui generis të drejtësisë në Shqipëri dhe domosdoshmërinë e ndërhyrjes urgjente me ndihmën e Komisionit të Venecias për nxjerrjen e drejtësisë shqiptare nga kthetrat e narkoqeverisë së Edi Ramës./ CNA.al

Studimi i Euronews Albania (Kliko këtu)

Lajmet e fundit nga