LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama nuk jeton dot pa Lulin

5 Nëntor 2021, 15:53, Opinione CNA
Rama nuk jeton dot pa Lulin

Ka një perceptim, por edhe me qindra fakte të një shoë publik midis Ramës dhe Lulzim Bashës, se gjoja ata po përplasen me njëri-tjetrin, sidomos të enjteve kur ka seanca plenare në Parlament. Por në finale, shumica e shqiptarëve duket se janë të bindur që Edi Rama dhe Lulzim Basha janë bashkë.

Kjo pas marrëveshjes së 17 majit 2017.

Por pse Edi Rama nuk jeton dot pa Lulzim Bashën? Le ta analizojmë pak atë që ne kemi theksuar në titull.

Rama nuk jeton dot pa Lulzim Bashës sepse në rast se Lulzim Basha nuk do ishte në krye të PD-së Edi Rama nuk do kishte marrë mandatin e tretë. Janë aktet politike të Lulzim Bashës, që nga çadra, marrëveshja e 2017-tës, djegia e mandateve, bojkoti i zgjedhjeve lokale e të tjera si këto e deri te humbja e zgjedhjeve të 2021, përçarja e PD, konfliktet. Përjashtimi i elitës dhe senatorëve të PD që kanë  çuar në humbje të një pas njëshme të Lulzim Bashës dhe Rama është i qartë: Pa Lulzim Bashën ai nuk jeton dot.

Se në rast se Lulzim Basha do të ishte një lider i fortë, Rama do të duhet ta largonte, pasi do ta kishte një kundërshtar të fortë që i rrezikonte karrigen.

Tashmë duket qartë, Edi Rama e do Lulzim Bashën sepse Lulzim Basha është thjesht një lider i dobët, i keqpërdorur që blihet, i shantazhueshëm dhe lehtësisht i përpunueshëm. Njeri i akuzuar për gjoba nga Foltorja e Parlamentit, foltorja e PD për pasurim të familjarëve të tij apo shtim të pasurisë si kryetar i opozitës, gjë që tregon qartazi se Edi Rama të gjitha këto mund ti përdorë dhe janë argumenta të fortë në një marrëveshje që ai vazhdon nga poshtë me Lulin, apo investimin që bën gjatë gjithë kohës me mediat e tij, me njërëzit pranë, për të pasur kujdes me Lulzim Bashën, dhe për t?iu investuar sa më shumë që Lulzim Basha të qëndrojë në krye të PD-së.

Një Lulzim Bashë në krye të PD-së i zgjat jetën Edi Ramës, prandaj edhe Edi Rama e do atje në krye. Pa Lulin, Edi Rama nuk jeton dot në politikë. Pa atë ai nuk do të ishte kryeministër, do të kishte dalë në opozitë, pasi në shumë sondazhe pakënaqësia ndaj kryeministrit është mbi 60%, por pëlqyeshmëria ndaj Lulzim Bashës është e vogël.

Kjo është edhe faktori kryesor, pse Edi Rama qëndron kryeministër i vendit dhe pse investon që të mbajë Lulzim Bashën në krye të PD-së./CNA.al

12:55 Opinione

Pse Pro Familjes?

Nga Arian GaldiniKur isha i ri, mendoja shpesh sesi të arrij...

Lajmet e fundit nga