LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Anti-amerikani n’oborr të PD/ Basha midis tre narrativash

15 Nëntor 2021, 09:28, Opinione CNA
Anti-amerikani n’oborr të PD/ Basha midis tre narrativash

Nga Zef Zefi

Narrativa e parë është “mitralimi armik” anti-opozitar i propagandës së pushtetit i cili mbetet legjitim dhe duhet ta “vuajë” çdokush që ka zgjedhur të prijë opozitës, deri aty ku fillojnë dhe shquhen lidhjet e këtij pushteti me krimin faktual.

Në shërbim të së keqes, klientelizmi mediatik jo vetëm ia ka dalë ta banalizojë keqbërjen qeveritare por ka qënë efikas po aq sa krimi në mjegullimin dhe okultimin e evidencës.

Fakti është se e shprehur me gjuhën ambasadoriale, zgjedhjet e Pergjithshme i ka fituar “Krimi,” dhe jo tjetri?,dmth “Ndryshimi?”

Për rrjedhim institucionet politike, legjislativ, ekzekutiv dhe ato të drejtësisë, janë në duart e jo-Ndryshimit.

Levizja anti-soros ose zjarri-mik, për hir të vertetës, sa ç’nuk i ka kursyer asgjë rama-qeverive si kriminale e sorosiane, po aq ka goditur lidershipin opozitar si të varur apo peng i filantropit filobolshevik e filoserbian për të shpopulluar e varrosur sovranitetin e shtetit shqiptar dhe atë të Kosovës, bashkë me to dhe të formacioneve politike ku ato gjejnë shprehje.

Në këtë narrativë Basha është paraqitur si sipëmarrës i skemës sorosiane, kozmopolite në krye të partisë së qendrës së djathtë gjë që do të duhej të ishte e pamundur, sidomos e panatyrshme.

Replikë kjo me një pikëpyetje të madhe, për të cilën Basha duhej ta kishte dhënë një përgjigje esplicite edhe sikur të flitej për ndonjë bashkëdrejtues të tij.

Po Basha ndryshe nga të djathtat e tjera euro-amerikane, as nyjëtuar nuk e ka emrin e këtij spekulanti në leksikun e tij të rrudhët, edhe pse akuza ka qënë e drejpërdrejtë e në emër të përveçëm të tij.

Për hir të së vertetës as mediet modeste që u përpoqen me dalë në krah të Opozitës me mjaft pak përjashtime, kur vinte fjala tek “spekulanti” fjalëve të tyre humbnin bashtingëlloret.

Zjarri tjetër “mik” ka qënë narrativa “consociativiste” nga ana e të përjashtuarve në menyrë sektare nga forumet drejtuese të PD.

Këta e kanë përshkruar lidershipin e PD si bashkëpunues të nëndheshëm dhe të mesnatshëm me Ramen e co. pas kuintave të politikës, pas shpinës së PD, të përndjekurve politikë, aleatëve  dhe opozitarëve pa parti.

Të tria këto narrativa pavarësisht se vijnë nga  interesa, premisa dhe llogore krejt të ndryshme, kanë konverguar.

E siç po shihet Partia Demokratike nën drejtimin e Bashës jo vetëm s’është perballuar me to, por nuk ka mundur t’i devijojë as t’i absorbojë siç bën fiziologjia politike e partive të mëdha. Përkundrazi ka hyrë në një “entropi” thuajse të pakthyeshme.

Po. Partia Demokratike e ka një anti-amerikan.

Askush nuk mund të akuzohet për karizmen e munguar apo përmasimin e liderit sipas klisheve ballkanike.

Përjashtuar militantët, anëtarësia e thjeshtë dhe intelektualët e PD, po dhe ata afër apo larg, që në mandatin e parë të Bashës si Kryetar i PD, paten hequr dorë nga pritshmëria për liderin tradicional ballkanas apo të tipit “tepsija” tek Basha.

Ajo për të cilën është pretenduar fort, ishte për një kryetar opozite normal, koeziv dhe koherent, veçanërisht të ndershëm dhe juridikisht korrekt.

Janë këqyrur e analizuar shterueshëm të gjitha qëndrimet e raportimet e Bashës me njerëzit që e kanë zgjedhur në krye, me institucionet e shtetit dhe me faktorin nderkombëtar me të cilët ka negociuar, dhe përveç rezultateve mungesore pa asnjë fitore, dinamika e drejtimit flet për zhgenjim.

Dhe pas gjithë këtyre t’i thuash anëtarësisë që të kanë zgjedhur kryetar, opinionit publik dhe atij nderkombtar se mbrapshtitë politike, juridike, institucionale e forumore i bëj për të mbrojtur PD nga anti-amerikanët, se për ndryshe do ta shkatërrojnë amerikanët, ma shumë se infantile është me vendos duart në kokë, jo më për liderin që s’u lind a kryetarin që s’u bë dot, po për ata që akoma besojnë marrina./CNA.al

12:55 Opinione

Pse Pro Familjes?

Nga Arian GaldiniKur isha i ri, mendoja shpesh sesi të arrij...

Lajmet e fundit nga