LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk munda të vazhdoj”/ Flet avokati që hoqi dorë nga mbrojtja e Çalamanit, çfarë ndodhi gjatë dëshmisë

19 Nëntor 2021, 12:44, Kronika CNA
“Nuk munda të vazhdoj”/ Flet avokati që hoqi dorë nga

Një ditë më parë teksa Klodian Çalamani priste masën e sigurisë për vrasjen e 8-vjeçarit në Fier, u bë me dije se avokati mbrojtës ishte tërhequr. Ai është Erlis Nakollari, i cili ishte caktuar nga shteti për të mbrojtur vrasësin e vogëlushit.

Ai ishte sot në një lidhje telefonike me emisionin ?Shqipëria Live? në TCH, ku zbuloi arsyen se pse kishte marrë vendimin që të mos mbronte Çalamanin.

?Emri im është lakuar nëpër media dje. Unë nuk jam avokati i tij, jam caktuar për të marrë në pyetje autorin e këtij krimi kaq makabër. Jam thirrur nga shteti, se ligji dhe procedura e kërkon që autori të ketë një avokat nëse ai nuk e ka gjetur vetë?, sqaroi fillimisht avokati.

Nakollari u shpreh më pas se në fillim është njeri dhe më pas avokat, dhe nga ana morale nuk mund të ishte avokati i 38-vjeçarit.

?Unë kam shumë vite punë, por nuk kisha parë një krim kaq makabër. Kur është marrë në pyetje dhe gjatë dëshmisë Klodiani ishte shumë i qetë dhe i qeshur. Që në momentet e para kam hequr dorë se ishte një krim kaq makabër. Nga ana morale nuk mund t?i dilja në mbrojtje. Ishte rasti i parë që  nuk munda që të vazhdoja më tej?, tha avokati.

Lajmet e fundit nga