LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dosja e pastrimit të parave “fundos” Rezart Taçin?/ Klodiana Lala zbardh detajet e skemës kriminale

14 Nëntor 2021, 12:46, Aktualitet CNA
Dosja e pastrimit të parave “fundos” Rezart Taçin?/

GJKKO la sot në fuqi vendimin për masën e sigurisë me burg për Artur Ballën dhe Bledar Lilon, pasi akuzohen se janë të përfshirë në skemën e pastrimit të parave dhe si bashkëpunëtorë të biznesmenit Rezart Taçi, i shpallur në kërkim.

Gazetarja Klodiana Lala ka zbuluar për ?BË? të tjera detaje nga dosja hetimore, duke treguar se Taçi ka garantuar se do të zhbllokonte paratë në Shqipëri.

Paratë vinin nga Zvicra në një bankë në Tiranë dhe do transferoheshin në Mal të Zi dhe në Singapor. Ndërkohë që përgjimet janë kryer në Itali dhe në Shqipëri.

Gjatë hetimeve paraprake të kryera lidhur me këtë procedim penal është vendosur masa e sekuestrimit për 18,399,941.50 euro.

Janë mbledhur prova se ndihma për transferimin dhe fshehjen e parave është bërë kundrejt premtimit për marrjen e përqindjes së caktuar të përfitimit monetar, dhe se transferimi do të vazhdonte edhe në vende të tjera./ CNA.al

Lajmet e fundit nga