LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akuzat për pastrim parash/ GJKKO jep vendimin për bashkëpuntorët e Rezart Taçit

14 Nëntor 2021, 11:06, Aktualitet CNA
Akuzat për pastrim parash/ GJKKO jep vendimin për

Gjykata e Posaçme ka vendosur masën e sigurisë  ?Arrest në burg? për Artur Ballën dhe Bledar Lilon, të cilët janë të përfshirë në skemën e pastrimit të parave bashkë me biznesmenin e hidrokarbureve Rezart Taçi.

Artur Balla dhe Bledar Lilon janë bashkëpunëtorë në skemën e pastrimit të parave të grupit kriminal Cosa Nostra.

Hetimi i nisur nga SPAK dhe në bashkëpunim me Antimafian italiane kanë zbardhur të gjithë skemën e pastrimit të parave të grupit kriminale Cosa Nostrën në bashkëpunim me 4 shtetas italianë.

SPAK ka fakte se skema e pastrimit të parave të krimit drejtohej nga shtetasit italian Francesco Zummo, 90 vjeç dhe I.Z., në bashkëpunim me shtetasin tjetër italian Fabio Petruzzella, të shtetasit zviceran me origjinë italiane D.C., të cilët në bashkëpunim me Rezart Taçin pastronin paratë përmes bizneseve të tij në Shqipëri në sektorin e naftës.

Bëhet fjalë për transaksione në shumën 18,399,941.50 Euro, që është sekuestruar nga SPAK./ CNA.al

Lajmet e fundit nga