LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sistemi arsimor/ Berisha akuzon Ramën: E shpartalloi, ka një rënie pikiatë

9 Nëntor 2021, 16:46, Politikë CNA
Sistemi arsimor/ Berisha akuzon Ramën: E shpartalloi, ka një

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka akuzuar ish kryeministrin Sali Berisha për shkatërrimin e sistemit arsimor.

Berisha nënvizon se qindra shkolla janë të mbyllura dhe është përgjysmuar numri i studentëve.

?Edi Rama shpartalloi sistemin arsimor. Në rast se i referohemi organiziatës, në 2007-2013 filloi një ngjitje shpejtë në sistemin arsimor, pas 2013 ka patur ka një rë nie në pikiatë. Me qindra shkolla janë mbyllur, është përgjysmuar numri i studentëve, ka tarifa të larta për studentët?, u shpreh Berisha nga foltorja.

Ndërkaq ka theksuar se Shqipëria zë vendin e dytë përsa i përket korrupsionit.

?Shqipëria është shndërruar në qendrën serioze të krimit të orgaznizuar. Ajo zë vendin e dytë në botë për ryshfet?, tha Berisha.

Ndërkohë Berisha ka folur edhe për periudhën e zgjedhjeve dhe dështimet e opozitës dhe humbjet.

?U përdorën banda dhe para droge për të blerë vota. U vendos sistemi i patronazhistëve . Opozita dështoi në çdo nisëm të saj dhe së fundi pasi shpalli masakrën zgjedhore kryetari pa parti harroi votën tuaj, harroi t?i dilte zot, u mor me karrigen e tij nga frika se do t?i ikte. Për këtë ne kemi marrë këtë proces. Foltorja është shndërruar në burim shprese dhe kjo është merita juaj.

Kryetari pa parti zgjodhi për mbijetesën e tij pasi e udhëhoqëi PD nga disfata në disfatë?, tha Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga