LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeministri holandez vjen nesër në Tiranë/ Zbradhet axhenda e takimeve

9 Nëntor 2021, 15:50, Politikë CNA
Kryeministri holandez vjen nesër në Tiranë/ Zbradhet axhenda e

Kryeministri i Holandës Mark Rutte do të zhvilloj një vizitë zyrtare nesër në Tiranë, ku do të takohet me homologun e tij Edi Rama në kuadër të një turi vizitash që Rutte do të zhvillojë në Ballkanin Perëndimor.

Kjo vizitë do të ketë në fokus integrimin i Shqipërisë. Pas takimit me Ramën, Rutte dhe kryeministri shqiptar do të flasin në një konferencë për mediat.

Edhe më herët Edi Rama ka paralajmëruar vizitën e Mark Ruttes në Tiranë.

Kujtojmë se për herë të parë në Qershor 2021 Holanda vlerësoi progresin e Shqipërisë në rrugën e saj të anëtarësimit në BE, si dhe përparimin me reformat.

Lidhur me këtë vizitë edhe kryeministri Edi Rama disa javë më parë bërë një reagim duke njoftuar datën e takimit.

Agjenda:

?Në selinë e OKB me kryeministrin e Mbretërisë së Hollandës, Mark Rutte, i cili do të vizitojë Shqipërinë në 10 nëntor, për të rikonfirmuar mbështetjen e plotë të Hollandës për nisjen formale të negociatave për anëtarësim në Bashkimin Europian?, njoftonte Edi Rama në 24 shtator 2021.

Së fundmi është zbardhur edhe agjenda e Rutte në Tiranë:

Agjenda e vizitës së Kryeministrit të Holandës Mark Rutte në Shqipëri

11.20  ? Ceremonia e mirëseardhjes (Blv ?Deshmoret e Kombit?, hyrja kryesore e Kryeministrisë) (Sinjalin me frekuenca satelitore, Facebook dhe YouTube)

11.30 ? Takimi i homologëve Z.Rama-Z.Rutte (Plane Video + FOTO me ëetransfere)

11.55 ? Takim i delegacioneve Holandë-Shqipëri (Plane Video + FOTO me ëetransfere)

12.30 ? Konference për shtyp i Kryeministrit Rama dhe Kryeministrit të Holandës Rutte (vendi: Salla kryesore COD) (Sinjalin me frekuenca satelitore, Facebook dhe YouTube)

14.00 ? Vizitë në ambjentet e Piramidës, për projektin e rijetëzimit në një qendër teknologjie (Sinjalin në Facebook dhe YouTube)/CNA.al

Lajmet e fundit nga