LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Blindim” me kamera inteligjente dhe satelit/ Rama: S’ka më miq, kushërinj e parti

9 Nëntor 2021, 11:05, Politikë CNA
“Blindim” me kamera inteligjente dhe satelit/ Rama: S’ka

Në fjalën e mbajtur gjatë prezantimit të buxhetit 2022, kryeministri Rama përmendi edhe prioritetet kryesore ku do të fokusohet puna e Policisë së Shtetit.

Rama tha se prioritet është ngritja në një nivel sigurie më të lartë e gjithë qarkullimit rrugor, ku theksoi se një rol kyç për këtë do të kenë kamerat inteligjente të vendosura në akset rrugore si edhe sateliti që do të përcjellë në kohë reale shkeljet e konstatuara.

?Prioritet është ngritja në një nivel sigurie më të lartë e gjithë qarkullimit rrugor. Vendosja e një kontrolli absolut jo vetëm në aspektin e veprimtarisë kriminale, por edhe shkeljet që kanë të bëjnë me territorin. Dora e robit e ka kthyer në një ferr për banorët e vetë. E patolerueshme të ndodhin para syve të policisë krime në mjedis. E patolerueshme që efikasiteti më i lartë i krimeve në mjedis të jetë në formën e gjobave pë rata që jetojnë në majë të maleve dhe të mos jetë pë rata që hedhin mbeturina në det.

Rritja e standardeve për qytetarët. Kemi ndërtuar një buxhet për të rritur mundësitë për Policinë e Shtetit për të motivuar më tej trupat. Me këtë ndërhyrje të pare ne do të bëjmë që ky diferencim të bëhet kuptimplotë duke rritur pagat për të gjithë dhe bonuset pë rata që kontribuojnë për atdheun jashtë vendbanimit. E bëjmë këtë sepse sot na u krijuan mundësitë.

Sistemi i kamerave inteligjente në rrugë ku do të kemi një monitorim në kohë reale të të gjithë trafikut. Jemi në faëzën kur me një financim është ndërtuar qendra e kontrollit kombëtar të rrugëve dhe po punohet për fillimin e investimit dhe vendosjen e të gjithë kamerave inteligjente që do të heqë nga rruga patrullat dhe do ta vendosë policinë në funksion të reagimit përballë fakteve. Kapërcim për zhdukjen e ngjarjeve korruptive.

Projekti tjetër është ai i satelitëve, ju keni dëgjuar, keni parë edhe shumë gallatë dhe humor, megjithatë nuk është aspak keq që njerëzit edhe të qeshin, sepse e qeshura shëndet bëhet.

Lajmet e fundit nga