LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Daullxhiu dhe mullixhiu i kënaqur është Rama”/ Lorenc Vangjeli “godet” edhe aleatin e kryeministrit

9 Nëntor 2021, 13:47, Politikë CNA

Analisti Lorenc Vangjeli në  ?Abc Live? me gazetaren Juli Xhokaxhi, ka folur rreth krisjes Berisha-Basha.

Sipas të njëjtit, situata është si në 2017 ku gara nuk është për fituar Shqipërinë por partinë.

Nga e gjitha kjo që po ndodh në PD,më I kënaqur sipas, Vangjelit, duke kryeministri Edi Rama.

?Në 2017 Basha donte të fitonte partinë dhe jo Shqipërinë. Dhe sot po ndeshemi me të njëjtën histori. Edhe sot po shohim të njëjtën ndeshje. Ky është absurdi i madh në të cilët Basha dhe Berisha janë këmbë të të njëjtit trup që hedhin të njëjtën valle. Daullxhiu dhe mullixhiu i kënaqur është Rama. Të dy bashkë kanë pas shpinës dilemën nëse partia mund të bëhet më e madhe se kryetari. Ata duhet të bëjnë opozitën më të madhe se partia. Kjo ndeshje po e bën partinë dhe më të vogël se kryetari?, është shprehur Vangjeli. 

Sipas tij, Basha, i cili është shenjëstruar si aleat i Ramës,  duhet të tregonte të kundërtën e asaj që bën dhe jo të largonte çdo zë kundër.

?Koha më e keqe për të bërë këtë ishte pikërisht kjo. Edhe pse ka të drejtë në teknekalitete, që u ka mbaruar mandati, koha është e gabuar.  Basha vlerësohet se ka gjysmën e partisë dhe mbi gjysmën e grupit parlamentar. Sipas parimit që fituesi i merr të gjitha, kush e fiton të gjitha i merr të gjitha. Në luftë dezertorët kanë një fat tjetër.  Nëse janë 100 veta, nuk do të thotë që mund të jenë edhe 10 mijë të tjerë. Shumë pak veta duan t?ia dinë për situatën në PD. Ai tjetri është në hapësirë i shikon të gjitha lart. Ftesa e munguar e të dyja palëve është hajde të bëjmë politikë. As njëri, as tjetri nuk po bën politikë?, ka thënë më tej Vangjeli./CNA.al

Lajmet e fundit nga