LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Të vaksinuarit që preken nga virusi SARS-CoV-2/ Dollenberg: Shkak, dobësitë gjenetike

7 Nëntor 2021, 14:49, Lifestyle CNA
Të vaksinuarit që preken nga virusi SARS-CoV-2/ Dollenberg: Shkak,

Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, Aurora Dollenberg ka dhënë një shpjegim në lidhje me të vaksinuarit të cilët janë prekur nga virusi SARS-CoV-2.

Gjatë një interviste për MCN-radiuo ajo është shprehur se raste të tilla vijnë për shkak të dobësive gjenetike dhe nuk  mund t’i ndihmojë as vaksina dhe as trajtimet e tjera anti-covid.

Ajo shtoi se për vaksinën është e rëndësishme të dimë së shpëton jetën dhe ecuritë e rënda.

?99% e rasteve të atyre që janë të vaksinuar me të dyja dozat nuk kanë shkuar në fatalitete. Vdekjet mund të shpjegohen me dobësi gjenetike që nuk influencohen as nga vaksina, as nga terapitë. 1 është një shifër jo relevante. Ka një përqindje të popullatës që kanë dobësi gjenetike dhe ky është rasti. Më e rëndësishmja është që vaksina shpëton jetën dhe ecuritë e rënda?.

Më tej ajo u ndal edhe në dozën e tretë të vaksinës duke u shprehur se nuk është edhe aq e rëndësishme sa dy dozat e para.

?Ka debat në Europë për atë se kush duhet ta marrë dozën e tretë. Vendet e varfra po përpiqen ende të bindin popullatën për dozën e parë dhe të dytë. Një përforcim me dozë të tretë e rrit sistemin imunitar. Por nuk është aq domosdoshmëri sa doza e parë dhe e dytë. Për Shqipërinë është ok, por në radhë të parë Shqipëria duhet të vaksinojë atë 70% të popullatës që ende nuk ka marrë dozën e parë?.

Mjekja Dollenberg më tej u shpreh se ka një avancim të virusit.

?Nga varianti në variant kemi një egërsim të virusit. Kishte hipoteza se ai do të dobësohet. Por procesi ndodhi shumë më ngadalë dhe virusi mutoi për të siguruar mbijetesën e vet. Është bërë edhe më rezistent. Ne vaksinojmë, virusi ndryshon. Kjo është edhe frika e OBSH, që sa më ngadalë të ecë procesi, aq më shumë vatra infeksioni krijohen?. /CNA.al

 

Lajmet e fundit nga