LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e çmimit të energjisë dhe naftës/ Berisha akuza qeverisë: Zbrazën digat, vetëm vjedhin

2 Nëntor 2021, 17:04, Politikë CNA
Rritja e çmimit të energjisë dhe naftës/ Berisha akuza

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka folur për rritjen e çmimit të naftës dhe energjisë elektrike. Në Foltoren e tij në Kamëz, Berisha ka akuzuar qeverinë, duke thënë se digat u zbrazën me një shpejtësi të rrufeshme, pasi sipas tij Rama vetëm vjedh dhe e ka shndërruar Shqipërinë në delen e zezë të Ballkanit.

?Ishte dyfishi i çmimit të bursës. Çmimi është trefishi i tregut të bursës dhe tani do ta bëjë katërfishsin. Do të rëndojë edhe më shumë. Ju blini litrin e naftës, e blini me të njëjtin çmim si qytetarët në Zyrih, Zvicër. Ju merrni një rrogë më të ulët se qytetarët e Zvicrës. Paguani energji më shumë se në çdo vend të Europës.  

Prodhimi i saj është me koston me të ulët në Europë. 90% të enrgjisë, Shqipëria e ka ujore ujore. Çfarë ndodh kështu, sepse këta vjedhin dhe vetëm vjedhin. Në 31 korrik digat ishin më plot se asnjëherë. I zbrazën me shpejtësi të rrufeshme, duke e shitur me 30-40 eruo kilovatin.

Sa është borxhi i Keshit ndaj qeverisë, është dy herë më i madh nga koha kur ne e përjashtuam. Është koha ta presim sa më shpejt faturën e energjisë Edi Ramës. Këto 8 vite Rama e shndërroi Shqipërinë në delen e zezë të Ballkanit.

Çdo javë nxihet më shumë emri i shqiptarit dhe Shqipërisë. Çdo javë në Shqipëri shuhen dhjetra e  dhjtera biznese. Këtu sundon mafia, Shqipëria është qendra operacionale e oraganizimit të drogës. Shqipëria është bërë frikë e tmerr për vendet tjera. Ky regjim na i mbylli dyert e Europës?, është shprehur Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga