LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Kandidoj pasi koha më dha të drejtë”/ Edvin Kulluri flet për Kuvendin në PD

2 Nëntor 2021, 14:54, Politikë CNA
“Kandidoj pasi koha më dha të drejtë”/ Edvin Kulluri

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar Edvin Kulluri ka komentuar situatën brenda PD si dhe mbajtjen e Kuvendit në datën 11 dhjetor, ku ai ka shprehur interes për të kandiduar për kryetar.

Në një intervistë për CNA.al, Kulluri duke treguar gjithë angazhimin e tij në strukturat e PD, shprehu bindjen se koha i dha të drejtë për të kandiduar për një post të tillë, duke parë edhe situatën në të cilën ndodhet partia, pas disa humbjesh të një pas njëshme.

?Së pari, arsyet e shpalljes së kandidaturës për kryetartë PD janë disa dhe jo një. Më duhet të them që nga viti 1992-1994 që kam qenë në strukturat e forumit ronor të PD, e deri atëherë nga viti 2003 e deri në ditët e sotme bëhen shumë vite aktivitet politik, të cilat më shtynë të mendoj se sistemi i karrierës dhe kontributet duhen respektuar. Duke nisur që nga vetja, pastaj edhe të kolegëve të tjerë.

Së dyti, koha më dha të drejtë. Jam  munduar gjatë gjithë kohës që të qëndroj besnik dhe korrekt principeve për të cilat i jam bashkuar PD dhe për të cilat kam qëndruar dhe kam dhënë kontributin tim në PD, qoftë në opozitë, qoftë gjatë 8 viteve të qeverisjes, për të cilat jam  munduar të jap maksimumin tim, qoftë në kabinetin e zotit Berisha, si sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes, duke qenë krenar për punën që kam bërë, për mundin, sakrificat, por edhe për shpërblimin e këtij mundi nëpërmjet karrierës që kam zhvilluar. Besoj që edhe në vitet 2013-2017 kam qenë nga njerëzit që jam munduar të luftoj fort për fitoren e PD, dhe shembullin më të mirë e jep fitorja e bashkisë Selenicë në vitin 2015, kur unë isha drejtues politik i fushatës. Këto janë aspektet personale.

Aspekti më i pastër politik, dhe më i rëndësishëm është ai i një beteje 4 vjeçare që kam zhvilluar pa ndërprerje. Duhet ta them shpeshherë edhe i vetëm përballë lidershipit të PD për mënyrën krejtësisht të gabuar  me të cilën është drejtuar PD që nga zgjedhjet e para 4 viteve dhe deri tek vendimi i fundit për pezullimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD. Jam i bindur që kosistenca, kohezioni i tezave, i qëndrimeve të mia të cilat i kam ndarë bashkë me kolegë të tjerë patjetër si zonja Harxhi, me të cilën propozuam një statut që do të bënte të mundur demokratizimin e PD, por mbi të gjitha do t?i jepte një sens të qartë konservator modern?, tha Kulluri për CNA.al.

Lajmet e fundit nga