LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përplasje në Komisionin e Ligjeve/ Deputetët e PD bëjnë zhurmuesin

2 Nëntor 2021, 13:01, Politikë CNA
Përplasje në Komisionin e Ligjeve/ Deputetët e PD bëjnë

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj në mbledhjen e Komisionit të Ligjeve, ku po diskutohet projektligji ?për Bashkëqeverisjen?, ka ironizuar mazhorancën sa i takon terminologjisë së përdorur në shkrimin e këtyre projektligjeve.

?Pr/ligjet e shkruara nga analfabetë, cënohet gjuha shqipe. ?Interpelancë?, është një term që përdoret se seanca plenare. Interpelancë është term kushtetues.  Ju ministre, pse nuk shkoni në interelancë tek ata që po ju shemben shtëpitë? Jeni nga fillimi në fund vetëm për propagandë?, ironizoi Alibeaj.

Menjëherë ka replikuar ministrja Elisa Spiropali, e cila ka shprehur se ky pr/ligj është parë me vëmendje.

?Alibeaj: Është ?pr/ligji Spiropali?.

Spiropali: Ky nuk është pr/ligji im. Është parë me vëmendje dhe ka ardhur ky produkt. Diskutimet e tjera nuk vlejnë për këtu.

Bushka: Disa terma janë ndryshuar për t?u kuptuar më mirë. Teatër dimë të bëjmë të gjithë, por t?i qëndrojmë strikt asaj që kemi në rend dite. Do ta ndaloj votimin vetëm nëse keni riformulim.

Alibeaj: Neni 4 të shfuqizohet sepse është i padobishëm. Është të thuash të njëjtën gjë me fjalë të ndryshme. Po krijoni konfuzion në legjislacion, ligji i propagandës. Dua të shoh ?ligjin Spiropali? dhe ?amendamentet Bushka?. E padenjë që ministrja të thotë kam hequr dorë nga pr/ligji. Janë koncepte ligjore të përdorura në ligje të tjera, me tentativën për t?i huazuar i keni deformuar?, vijuan diskutimet mes palëve. / CNA.al

 

Lajmet e fundit nga