LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Meta takon Di Maion/ “Italia, mbështetëse e perspektivës sonë evropiane”

2 Nëntor 2021, 10:11, Politikë CNA
Meta takon Di Maion/ “Italia, mbështetëse e perspektivës

Presidenti Ilir Meta ka takuar Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio.

Takimi i tyre është realizuar gjatë punimeve të Konferencës Ndërkombëtare ?Rrugë të reja për t?u përkujdesuar ? Bota pas Pandemisë së COVID-19″.

Meta shprehet se Italia është një partner strategjik i Shqipërisë dhe marrëdhëniet mes vendeve duhet të fuqizohen më tej.

?Një takim i ngrohtë në Romë me Ministrin e Punëve të Jashtme të Italisë, Luigi Di Maio, në punimet e Konferencës Ndërkombëtare ?Rrugë të reja për t?u përkujdesuar ? Bota pas Pandemisë së COVID-19″. Italia është një partner strategjik i Shqipërisë, me rol proaktiv në mbështetje të perspektivës tonë europiane, marrëdhëniet e shkëlqyera tradicionale me të cilën meritojnë të fuqizohen më tej, në të gjitha fushat?, shkruan Meta në rrjetin social Facebook.

Më tej ai thekson se emigracioni shqiptar në Itali është urë bashkëpunimi mes vendeve.

?Komuniteti arbëresh dhe emigracioni shqiptar në Itali, urë e rëndësishme për thellimin e bashkëpunimit mes dy vendeve?, shkruan Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga