LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Përfundon seanca në Gjykatën Kushtetuese

2 Nëntor 2021, 10:46, Politikë CNA
Zgjedhjet e 30 qershorit/ Përfundon seanca në Gjykatën

Ka përfunduar seanca e sotme në Gjykatën Kushtetuese, per shqyrtimin e çështjes së zgjedhjeve të 30 qershorit 2019.

Për gati nje orë e gjysmë palët diskutuan pretendimet e tyre, ndërsa vendimi do te jepet pas disa ditesh nga Kushtetuesja.

Përfaqësuesi i Shoqatës së Bashkive, avokati Jordan Daci në një prononcim për mediat tha se ?Kemi kënaqësinë që të themi për publikun se ky është një proces që asnjë palë s?do të dalë e humbur. Do të fitojë demokracia. Përtej asaj që ka thënë Venecia, zgjedhësve duhet t?u jepet një kuptim i ri për zgjedhjet. Zgjedhësit duhet te kenë te drejte te zgjedhin. Ndaj zgjedhjet e 30 qershori nuk ishin në përputhje me parimet e Komisionit të Venecias. Ky opinion nuk është detyrues dhe as i saktë. Në paragrafin 47 e pranon. Në 28 e mohon. Nga ana tjetër unë bërë pyetjen; nëse nuk është gjykata kushtetuese, kush është atëherë?! Përse komisioni i Venecias nuk anashkalon me qëllim këto vendime. Ka kompetencë. Në Republikën e Shqipërisë opinioni i referohet tre pyetjeve ndërsa komisioni ka 30 pyetje të tjera. Komisioni thotë që Gjykata ka vendime kushtetuese, mund të merret me legjislacionin zgjedhor. Ne mendojmë që ka kompetencë dhe Gjykata Kushtetuese do e gjykojë.?/CNA.al

Vijon seanca në Kushtetuese/ Shoqata e Bashkive kërkon përsëritjen e zgjedhjeve të 30 Qershorit

Lajmet e fundit nga