LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza energjitike/ Rama në konferencën e OKB për klimën: Duhet të mbani premtimet për financim

2 Nëntor 2021, 13:48, Politikë CNA
Kriza energjitike/ Rama në konferencën e OKB për klimën:

Kryeministri Edi Rama, i pranishëm në konferencën e OKB mbi ndryshimet klimatike COP26, është ndalur tek kriza energjitike.

Rama ka kërkuar që ?të mbahen premtimet? dhe të financohen vendet me të ardhura të ulta dhe të mesme.

“Ne nuk mund të rrimë pa bërë gjë e të presim nëse tregjet lëvizin me shpejtësi në drejtimin e duhur. Shpresoj që do t?i mbani premtimet për financim, për të mbështetur vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme; duke nisur nga modele të energjisë së pastër, siç është Shqipëria. Ky financim nuk duhet të vijë në formën e huave që i zënë vendet tona në grackën e ciklit të borxhit, por përmes granteve që na fuqizojnë të investojmë. Dhe shpresoj që mbështetja nuk do të vazhdojë të nënkuptojë studime e strategji pa fund, ndikimi i të cilave është shumë herë më i ulët sesa kostoja që duhet për të paguar njerëzit nga vendet e pasura që i hartojnë ato”, –ka thënë Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga