LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshje Rama-Basha?/ Kulluri: PD duhet të shpëtojë nga kulisingët, ka pazare mes tyre

2 Nëntor 2021, 15:06, Politikë CNA

Zërat për një marrëveshje të mundshme mes kryeministrit Edi Rama dhe kryeopozitarit Lulzim Basha sa vijnë dhe shtohen. Këtë gjë e ka forcuar edhe më shumë sulmet e Bashës gjatë ditëve të fundit, ku akuzoi Sali Berishën dhe Ilir Metën se janë bashkë me Ramën dhe formojnë trekëndëshin e Bermudës.

Për ish anëtarin e Këshillit Kombëtar Edvin Kulluri, këto deklarata të Bashës janë një kamuflim i atyre që kanë bërë vetë pazare dhe marrëveshje të fshehura me pushtetin.

Në një intervistë për CNA.al, Kulluri deklaroi opozita është diamanti që ndriçon  gjithë hirarkinë e institucioneve që duhet të kontrollojnë qevrinë për të mos abuzuar me pushtetin, ndërsa theksoi se kjo është arsyeja pse do të mblidhet Kuvendi Kombëtar, për të shpëtuar PD nga kulisingët.

?Ne kemi folur gjatë për interesat të përbashkëta ekonomike të kryeministrit Rama dhe kryetarit të opozitës  dhe ju si media keni qenë në avangard në raport me të gjitha mediat e tjera për denoncimin e përfshirjes së interesave ekonomike pranë kryetarit të Partisë Demorkatike në disa veprime  dhe veprimtari ekonomike shumë të dyshimta.

Natyrisht që fjalori që ka përdorur zoti Basha ndaj Berishës, tashmë dhe Metës dhe mbi të gjitha fjalori që ka përdorur ndaj kundërshatërve të tij brenda në parti duke e qujatur të shitur te Rama apo llumi i shoqërisë nuk janë gjë tjetër vetëm një kamuflim i atyre që kanë bërë vërtetë pazare me opozitarizmin dhe vërtetë kanë bërë marrëveshje të fshehta me pushtetin.

Një opozitë që kërkon të vij ënë pushtet nuk mundet të bashkëpunojë me maxhorancën përveçse për ndryshime kushtetuese me interest ë publikut. Të gjitha bashkëpunimet e tjera që duken qartazi që kanë një sfond inetersash private kanëqenë një tradhti e madhe ndaj opozitarizmit, një tardhti e madhe ndaj demokracisë. Opozita është së bashku me institucionet kushtetuese si gjyakat kuhstetuese, gjykata e lartë, kontrolli i lartë i shtetit,prokuroria, shërbimi informative shtetëror , apo komisionet parlamentare  janë institucione të pavarura  të cilat bëjn ëtë mudnur kontrollin e qeverisë.

Opozita është maja e ajsbergut , është diamanti që ndriçon  gjithë hirarkinë e institucioneve që duhet të kontrollojnë qevrinë për të mos abuzuar me pushtetin. Në këto pikëpamje të gjitha këto marrëveshje të qarta apo të paqarta mbi tavolinë  apo nën tavolinë kanë dëmtuar në themelin e sistemit të demokracisë në Shqipëri  dhe kjo është arsyeja pse 70 % e sipër e delegatëve të PD kanë vendosur të thërrasin Kuvendin Kombëtar të Partisë për të shpëtuar PD nga kusilingët dhe për t?ia kthyer atë opozitës dhe opozitarizmit në Shqipëri?, tha Kulluri./CNA.al

Lajmet e fundit nga