LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërtimi i Teatrit Kombëtar/ Kjo është shuma që do akordojë qeveria shqiptare

31 Tetor 2021, 17:04, Aktualitet CNA
Ndërtimi i Teatrit Kombëtar/ Kjo është shuma që do

Qeveria shqiptare ka parashikuar në projektbuxhetin e vitit 2022 4.8 miliardë lekë të rinj ose thënë ndryshe afro 46 milionë dollarë për ndërtimin e Teatrit Kombëtra.

Sipas tabelës së planit të investimeve publike që shoqëron projektbuxhetin e vitit 2022, kjo shumë do të ndahet në më shumë se tre vite buxhetore.

Qeveria ka parashikuar që për vitin e ardhshëm të vërë në dispozicion të këtij projekti një shumë prej 900 milionë lekësh, ndërkohë që ky fond do të rritet në vitin 2023 kur dhe janë parashikuar për t?u lëvruar afro 1.5 miliard Lekë. Ndërkohë që 1 miliard të tjera janë parashikuar të alokohen në vitin 2024, ndërsa 900 milionë të tjera do të paguhet më pas, por pa përcaktuar vitin konkret buxhetor.

Fondi megjithëse është parashikuar te pjesa e që i përket investimeve të Ministrisë së Kulturës, ai i është përcaktuar që t?i jepet Bashkisë së Tiranës.

Projekti i ri i Teatrit Kombëtar është realizuar nga studioja ndërkombëtare e arkitekturës, ?Bjarke Ingels Group? me qendër në Danimarkë./CNA.al

Lajmet e fundit nga