LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Festa e Verës dhe Gështenjave në Pogradec bashkon turistë nga e gjithë bota

30 Tetor 2021, 14:10, Sociale CNA
Festa e Verës dhe Gështenjave në Pogradec bashkon turistë

Verë, gështenja, muzikë e mirë dhe mikpritje siç dinë pogradecarët.

Kjo ishte atmosfera e 27 vjetorit të kësaj feste në qytetin liqenor e cila ka bërë bashkë shqiptarë nga të gjitha qytetet për të provuar verën pogradecare dhe gështenjat e pjekura.

?Jam nga Transilavnia. Ky vend është shumë I këndshëm po ashtu edhe atmosfera. Vera qenka shumë e mirë,? ? tha një turist.

?Unë jam nga Brazili, është hera e parë që vij këtu, arrita dje. Më pëlqen qyteti i Pogradecit, shumë miqësor. Atmosfera është e bukur më pëlqen po ashtu edhe vera e kuqe,? ? u shpreh një tjetër qytetar.

Të mbledhur në sheshin kryesor  të qytetit të pranishmit krahas muzikës qytetare, asaj moderne dhe poezive patën mundësinë të shikonin  të improvizuara edhe qilarët e butet e pogradecarëve të vjetër.

Për Entela Gushon nënkryetare e bashkisë tradita vazhdon tashmë prej 27 vjetësh.

?Ky qytet e ka vërtetë traditë prodhimin e verës dhe gështenjës. Këto kodra të mbuluara me gështenja, këto kodra me vreshtari s?kishin se si të mos harmonizoheshin dhe ne të bënim një festë kaq të bukur si sot,? ? u shpreh ajo.

Festa e Verës dhe Gështenjave do të zgjasë për dy ditë ndërsa pjesë të saj ka edhe konkursin për poezitë, pikturat dhe verën e kuqe e të bardhë më të mirë./euronews

Lajmet e fundit nga