LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Transporti urban la qytetarët në mëshirë të fatit/ Qeveria u akordon miliona euro

25 Tetor 2021, 12:55, Sociale CNA
Transporti urban la qytetarët në mëshirë të fatit/

Javën e kaluar Unioni i Transportit Publik, njoftoi  se ka marrë masa drastike, duke përgjysmuar numrin e urbanëve që lëvizin në Tiranë.

Pretendimi  ishte s enuk janë ndihmuar nga Qeveria gjatë kohës që pandemisë.

Sot kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka  njoftuar se do të rimbursohet TVSH-ja dhe akciza e naftës për sektorin e transportit publik, por me kushtin që ata të bien dakord për vendosjen e GPS.

 “Kam diskutuar me kryeministrin dhe do marrim vendime për kërkesat, Po konsiderojmë heqjen e TVSH për të gjithë sektorin tuaj. Po përgatitemi për buxhetin për heqjen TVSH, por do të rimbursojmë TVSH jo heqje, do bëjmë rimbursim akcize, jo heqje, pasi lë vend për abuzime. Kjo nuk mund të bëhet nëse nuk bashkëpunojmë për GPS, nëse ka operatorë që thonë nuk e vendos, si ta dimë ne sa km ka bërë. vetëm me këtë e bëjmë, nëse pranoni transparencë ne do të vazhdojmë me TVSH dhe akcizën. Dua dakordësi për këtë që të avancoj me heqjen TVSH dhe akcizës?, është shprehur Veliaj gjatë një takimi përfaqësuesit e transportit publik.

Më tej Veliaj ka folur me shifra, duke zbuluar se është akorduar një fond prej 1 milion  euro dhe nëse nuk mjafton kjo shumë do të rishikohet buxheti./CNA.al

Lajmet e fundit nga