LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Akoma nuk i keni nxjerrë rrobat e dimrit?/ Zbuloni surprizat që sjell moti gjatë ditëve në vijim

19 Tetor 2021, 09:37, Sociale CNA
Akoma nuk i keni nxjerrë rrobat e dimrit?/ Zbuloni surprizat që sjell

Java ka nisur me kthjellime dhe vranësira të shpeshta ku më të dukshme kanë qenë në zonat veriore dhe në zonat jugore, duke sjellë edhe intervale të shkurtra shiu.

Parshikohet që duke nisur që nga dita e sotme dhe deri të premte kushtet e qëndrueshme atmosferike do të na shoqërojnë  në pjesën më të madhe të vendit. Nuk parashikohet që të kemi rreshje, megjithse vranësirat do ti kemi të pranishme në orët e pasdites.

Por dita e premte dhe fundjava  do të sjellin ndryshim total të situatës sinoptike, duke qenë se  do të kemi ardhje të masave ajrore  nga veriu i kontinentit duke sjellë rreshje shiu të konsiderueshme dhe dëborë në pjesën më të madhe të vendit.

Sipas sinoptikanes Lajda Porja, parashikohet që fundjava të këtë shira në  ultësirën perëndimore si edhe rreshje dëbore në zonat veriore dhe verilindore. Për sa i përket temperaturave të ajrit, minimalja ka pësuar një rritje të lehtë gjatë mëngjesit duke bërë që e gjithë java të ketë temperatura tipike të vjeshtës ku vlerat minimale janë 5 deri në 6 gradë në zonat malore dhe ato maksimale do të jenë deri në 23 gradë në ultësirën perëndimore. Pritet në fakt që dita e shtunë dhe e dielë të sjellë një rënie të konsiderueshme të këtyre vlerave duke bërë që në zonat malore vlerat minimale të zbresin disa gradë nën zero dhe maksimalja të jetë jo më shumë se 17 gradë duke sjellë masa ajrore të ftohta pothuajse në të gjithë territorin./CNA.al

Lajmet e fundit nga