LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Transporti publik del me vendimin drastik/“Largon gjysmën e autobuzëve nga qarkullimi

18 Tetor 2021, 08:16, Sociale CNA

Transporti publik do të përgjysmojë flotën e urbanëve në Tiranës.

Njoftimi është dhënë sot nga Unioni i Transportit Publik. Vendimi i tyre hyn në fuqi që nga dita e sotme.

Ata thonë, se ky veprim vjen si shkak i mos-marrjes së masave nga ana e Qeverisë për të kompensuar humbjet që sektori i transportit publik kishte pësuar gjatë pandemisë.

?Përfaqësuesit e Unionit të Transportit Publik, ju vënë në dijeni se pas një viti e gjysëm nga rihapja e transportit publik, ndodhemi ende në pikën fillestare ku asnjë nga institucionet përgjegjëse nuk ka marrë asnjë masë apo plotësim të kërkesave ekonomike të premtuara.

E të gjendur në këtë situatë të pafuqishme ekonomike për të përballuar ecurinë e transportit dhe sidomos pas rritjes së vazhdueshme e të pandërprerë të çmimit të naftës dhe të largimit të stafit, jemi të detyruar që të operojmë nga datë 18.10.2021 me gjysmën e kapaciteit të flotës së mjeteve urbane.

Jemi në këtë situatë pas shumë kërkesash dhe njoftimesh si në isntitucionet vendore dhe ato qëndrore ku mos reagimi i tyre na bën që të shkojmë deri në një kapitullim ekonomik të këtij sektori. Duke kërkuar mirkuptimin e qytetarve, mbetemi në pritje të zgjidhjes së kërkesave tona nga ana e isntitucioneve përgjegjëse?, thuhet në deklaratën e Unionit të Transportit Publik./CNA.al

Lajmet e fundit nga