LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kaosi në universitete/ Reagon Unioni i Këshillave Studentorë

18 Tetor 2021, 11:38, Sociale CNA
Kaosi në universitete/ Reagon Unioni i Këshillave Studentorë

Viti i ri akademik ka nisur me tensione dhe protesta nga studentët të cilët refuzojnë vaksinimin me detyrim. Në lidhje me situatën e krijuar ka reaguar edhe Unioni i Këshillave Studentorë.

Deklarata e plotë:

“Unioni i Këshillave Studentorë po ndjek me vëmendje fillimin i vitit të ri akademik. Kjo ditë duhet të ishte një ditë normale, ku studentët duhet të ishin ulur në auditor dhe të merrnim mësimet e tyre, pas 2 vjet mësimi online. Nga raportimet dhe shqetësimet e shumta, që kanë ardhur në adresën tonë, kjo ka qenë një ditë kaotike dhe me përplasje të shumta, mes studentëve dhe universiteteve, për lejimin e hyrjes në auditorë. Në qëndrimin tonë është tepër fyese klasifikimi i studentëve në të vaksinuar dhe jo të vaksinuar, pasi e drejta për arsimim është një e drejtë themelore e garantuar në kushtetutë. Gjithashtu, është absurd kushti i testit të PCR-së në një kohë që shpenzimet e studentëve kanë vite që janë bërë të papërballueshme dhe sot i shtohet dhe një kosto tjetër prej 40-60 Euro në javë. Kërkojmë nga Ministria e Arsimit dhe Sportit si dhe nga Rektoratet e Universiteteve, që sa më parë të dalin me një zgjidhje për studentët, sepse indiferentizmi i tyre veçse e përshakallëzon konfliktin mes studentëve dhe rrit tensionin dhe stresin tek studentët dhe familjarët e tyre. Nuk po kërkojmë asnjë luks të tepërt veçse një të drejtë tonën për dije”./CNA.al

FOTOT-Protestë dhe përplasje me policinë/ Viti i ri akademik nis me tensione

Video-Studentët refuzojnë vaksinimin e detyruar/ Kaos në fakultete

Universiteti i Korçës nuk penalizon studentët e pavaksinuar/ Flet zëvendës-rektori

Universitetet hapin sot dyert/ Studentët rikthehen në auditore, kusht vaksinimi ose testi PCR

Lajmet e fundit nga