LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Save the Children”: Gati 50% e fëmijëve në Shqipëri po rriten në varfëri

28 Tetor 2021, 18:15, Sociale CNA

Një raport i fundit i ?Save the Children? thotë se thuajse 20 milionë fëmijë evropianë po përballen me varfërinë.

Edhe pse Bashkimi Evropian konsiderohet si zona më e pasur dhe me barazi në botë, në të gjithë vendet e saj ka fëmijë që vuajnë nga varfëria.

Në Gjermani, një nga vendet më të pasura në botë, 1.4 e fëmijëve po rriten të rrezikuar nga varfëria. Ndërsa në Spanjë dhe Rumani, 1 në 3 fëmijë po jetojnë nën minimumin jetik.

Në Itali përllogaritet se më shumë se 200 mijë fëmijë janë varfëri ekstreme.

Situata është më e rëndë në Ballkanin Perëndimor ku 49.4% e fëmijëve në Shqipëri po rriten në varfëri.

Vendi i dytë me nivelin më të lartë është Bosnje Hercegovina me 30.6% dhe Kosova me 20.7%.

Sipas raportit, fëmijët e minoriteteve etnike janë grupet më të cenueshëm të fëmijëve në këto tre vende./euronews

Lajmet e fundit nga